P1190483.JPG

„Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna…” Słowa wiersza Ryszarda Przymusa były myślą przewodnią obchodów Dnia Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 11 w Poznaniu.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja, by przybliżyć dzieciom ważne daty z historii ojczyzny. By łatwiej zrozumieć trudne i zawiłe losy naszych przodków, uczniowie klasy III B dla koleżanek i kolegów przygotowali inscenizację teatralno-muzyczną pt: „Dwa głosy o 11 listopada”.

Odświętny nastrój towarzyszył nam już od ranka 8. listopada, kiedy to nasze szkolne progi odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 185. Wtedy, po raz pierwszy, na naszych piersiach pojawiły się biało-czerwone kokardy i przedszkolakom próbowaliśmy przybliżyć ciężkie chwile narodu pozbawionego własnego kraju oraz drogę Polaków do wolności. Uczniom towarzyszyła niemała trema, jednak młodsi koledzy zachowywali się wzorowo, a gromkimi brawami dodawali występującym otuchy.

To było świetne i ważne doświadczenie przed kolejnym występem. Już następnego dnia, 9. listopada, zaprezentowaliśmy inscenizację młodszym uczniom naszej szkoły. Po raz kolejny skrócona “lekcja” historii przypomniała wszystkim, jak bardzo polskie społeczeństwo cierpiało w czasie rozbiorów.

Bez względu na upływający czas, naszym obowiązkiem jest pamięć o bohaterach, dzięki którym mamy wolną Polskę. Polskę, o którą walczyły wcześniejsze pokolenia, często płacąc za nią najwyższą cenę – życie. Doświadczenia 123 lat niewoli powinny dla każdego z nas być ważne, a we współczesnym zabieganiu dzień 11 listopada – chwilą zadumy i  refleksji.  Szacunek dla, często bezimiennych, bohaterów to nasz moralny obowiązek.

Agnieszka Mroskowiak -Wylegała