Sonia.jpg
materiały prasowe dystrybutora

“Wikingowie” to serial historyczny, który porusza, ale jednocześnie uczy i zapoznaje z kulturą Skandynawii. Twórcą jest Michael Hirst, który jest także odpowiedzialny za scenariusz. To produkcja kanadyjsko-irlandzka stworzona dla kanału telewizyjnego History. Premiera odbyła się 3 marca 2013 roku w Kanadzie. Do tej pory wyemitowano 4 sezony, a w trakcie emisji jest kolejny. Akcja rozpoczyna się w Skandynawii w VII w., gdy Ragnar Lodbrok (Travis Fimmel) zostaje jarlem, czyli wodzem jednego z plemion Wikingów. Później znaczące role grają też: syn Ragnara, Bjorn Żelaznoboki (Alexander Ludwig), żona Lagertha (Katheryn Winnick), brat Rollo (Clive Standen), przyjaciel Floki (Gustaf Skarsgard) i mnich Athelstan (George Blagden).

Serial skupia się głównie na polityce, życiu Jarla Ragnara, który z czasem zostaje królem i pnie się po stopniach władzy. Jest wizjonerem. Aby osiągnąć zamierzone cele, musi przekonać inne plemiona, żeby wypłynąć w dalekie rejsy i podbić ziemie i narody je zamieszkujące. Wikingowie byli ludem wojowniczym, który zdobywał nowe tereny potrzebne do zasiedlania i rozwoju. Bardzo waleczne były kobiety, które w razie niebezpieczeństwa musiały bronić siebie, dzieci czy gospodarstwa. W serialu najbardziej znaną z waleczności i odwagi była Lagertha, żona Ragnara. Wyruszała razem z wojownikami na podboje, jako jarl jednego z plemion, którym została po rozstaniu z Ragnarem. W serialu jest też kilka innych wątków: miłosny, więzi braterskiej czy wierzeń i kultury Wikingów. Znaczącą rolę odgrywa też Athelstan. Jest to młody anglosaski mnich ciekawy świata. Ma on bardzo rozległą wiedzę na temat kultury oraz polityki innych krajów. Zna kilka języków i gdy Ragnar proponuje mu zamieszkanie w Skandynawii, czując powołanie do ewangelizacji przystaje na tę ofertę.

Gdy mężczyźni wypływają na podbój nowych ziem, na ich tereny najeżdżają wrogowie z innych części kraju. Wielka polityka ówczesnych krajów Europy jest głównym wątkiem filmu. W kolejnych sezonach biorą udział królowie Anglii i Francji. Autorzy bardzo dobrze i szczegółowo podkreślają kulturę, tradycje i zachowania ludzi żyjących w średniowieczu, co też wpływa na zaciekawienie widza.

Jednak „Wikingowie” to nie serial dla wszystkich, gdyż autorzy zadbali o detale i realizm, co w przypadku scen batalistycznych może wydawać się za brutalne. Aktorzy grający w serialu uczą się specjalnie sztuk walki i mają układane choreografie, ponieważ jest tu dużo pojedynków, bitew i scen brutalnych, w których aktorzy muszą wykazać się bardzo dobrą orientacją, by efekt wyglądał realistycznie. Jest dużo ciekawych efektów dźwiękowych, świetlnych i dymnych, tworzących idealny nastrój epoki. Dopracowana jest również charakteryzacja twarzy i całego ciała, a także dobór kostiumów, które są specjalnie szyte na potrzeby serialu.

Serial ten pomógł mi poznać kulturę i sposób życia Wikingów. Bardzo podoba mi się muzyka, której autorem jest Trevor Morris, szczególnie wątek rozpoczynający każdy odcinek – ,,If I Had a Heart” Fever Ray. Zachęcam bardzo do obejrzenia tego serialu, ponieważ jest bardzo wciągający, ciekawy, a także rozwija i pogłębia wiedzę na temat kultury czy „stylu życia” ludzi z VII w. Z niecierpliwością czekam na następne sezony.