Uczniowie klas ósmych z poznańskiej podstawówki zakończyli nowatorski program Instytutu Mindfulness ’’Czas na Uważność’’. To, co się wydarzyło przeszło nasze oczekiwania.
Co to jest Mindfulness?
W dosłownym znaczeniu Mindfulness oznacza uważność. Program opracowany przez Polski Instytut Mindfulness z Warszawy miał na celu poprawienie samopoczucia, uważności, a także obniżenie poziomu stresu doświadczanego przez uczennice i uczniów podstawówek. Zajęcia również mogły zapobiec nawrotom stanów depresyjnych, niepokoju czy lęku u osób, które zmagały się z tego typu problemami.
Co jest potrzebne do przeprowadzenia programu ‘’Czas na Uważność’’?
Najważniejszą sprawą jest motywacja. Bez niej tracimy chęci i nic nam się nie udaje. Trudno zakończyć kurs z sukcesem bez zaangażowania. Kluczową rolę w tych warsztatach gra czas. Duża jego ilość jest przeznaczona na medytację, która pozwala nam odetchnąć i odciąć się od rzeczywistości, ale można to ująć inaczej, zapadanie się w magiczny czas medytacji powoduje, że zauważamy to, co jest obecne cały czas, tylko poprzez życie w pośpiechu, nie dostrzegamy tego. Książeczka Mindfulness – jest to pozycja pozwalająca przeprowadzić zajęcia dla uczniów w ciekawy sposób. Zawarte w niej pytania, refleksje warte przemyślenia dopełniają lekcje.
Jak wyglądały zajęcia?
Uczniowie klas 8e i 7d ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu przeszli program uważności, nauczyli się opanowywać stres. Program w klasie 8e prowadziła pani Justyna Ilasz – nauczycielka języka polskiego, a w 7d pani Marta Przybylak-Nochowicz. Zajęcia odbywały się w specjalnie przygotowanych salkach – krzesełka dla dzieci były ustawione w kręgu, aby każdy mógł na siebie spojrzeć i czuć się bezpiecznie. Program był prowadzony zgodnie z harmonogramem. Każde zajęcia rozpoczynały się kilkuminutową medytacją dla rozluźnienia ciała i opanowania stresu. Każdej lekcji towarzyszyły nagrania ’’Zośki’’ – cudownej dziewczynki o miłym głosie, która opowiadając o wuju Johnie i jej dwóch braciach dostarczała wiedzy związanej z praktykowaniem uważności. Wymowa słów oraz jej delikatność w głosie uspokajały każdego. Po wysłuchaniu audio ‘’Zośki’’ uczniowie przechodzili do wypełnienia kart w książeczce Mindfulness. Zagadnienia w książeczce były zróżnicowane i podzielone na każdą lekcję. Po czterdziestu pięciu minutach zajęcia się kończyły a wszyscy uczniowie z uśmiechem na twarzy i spokojem ducha wybiegali na przerwę.
Najciekawsza lekcja Mindfulness
‘’Nigdy nie zapomnę lekcji z uważnym chodzeniem, to doświadczenie zmieniło moje życie, czułam się jakbym chodziła po niebie, po chmurkach.’’ – mówi uczennica klasy 8e – Joanna. Zajęcia uważnego chodzenia polegały na spokojnym kroku, na wyczuciu powierzchni, po której chodzimy. Asia w czasie rozmowy z redaktorem wspomniała również o rewelacyjnych zajęciach z uważnym jedzeniem, podczas których próbowała odkryć nowy smak pomarańczy. Pozwoliło jej to bardziej się skupić i odstresować.
Dwanaście razy w semestrze
Aby uważność przynosiła korzyści, trzeba ją praktykować. Książeczka Mindfulness przewidziała dwanaście lekcji na kształtowanie uważności. Zawiera treści dotyczące mózgu, co się z nami dzieje, gdy targają nami emocje, postrzegania myśli jako wytworów umysłu, uważności na emocje, radzeniu sobie ze stresem, trudnych sytuacji, a także praktyki życzliwości i wdzięczności. Jednakże, aby móc mówić o sukcesie, trzeba poświęcić swój czas poza zajęciami. W spokoju pomedytować i zrelaksować się. Wkrótce uważność wejdzie nam w nawyk, zaczniemy dostrzegać codzienne pozornie nieistotne rzeczy.
Najlepszy szkolny semestr
Przede wszystkim tego typu zajęcia w szkole są świetnym zastępstwem zwykłej, nudnej lekcji. Taki jeden kurs nauczy o sobie samym więcej niż piętnaście lekcji z historii. Po drugie dzieci mogą odstresować się przed ważnym egzaminem, sprawdzianem czy kartkówką. Asia wspomniała, że po lekcji z uważnością lepiej i bez stresu napisała test, który pisała kilkanaście minut później. Na zajęciach każde z dzieci mogło porozmawiać o swoich uczuciach, emocjach, zostały wysłuchane, mogły czuć się bezpiecznie.
Klasa 8e świetnie wspomina ten czas i chętnie powtórzyłaby program ‘’Czas na Uważność’’.
Sara AhmadianBahreini, uczennica kl.8
Komentarze ( )