walenty.jpg
Wikimedia Commons

Walentynki to jedna z zabaw najbardziej obchodzonych w Polsce. Chodzi w nich o to, żeby pokazać bliskim osobom, jak bardzo są nam potrzebne, że je wspieramy i kochamy. W tym celu wykonujemy kartki walentynki. Zwykle są to serca złożone na pół, a w nich życzenia, miłosne wiersze i różne ważne przesłania. Święty Walenty to patron zakochanych, ale nie pomylcie go ze świętym Andrzejem. Święty Andrzej to patron wróżbitów.

Historia walentynek

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza. Europa północna i wschodnia zaczęła obchodzić to święto dużo później.

Chociaż to święto ma katolickiego patrona, czasem wiązane jest ono z podobnym terminowo  zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma bezpośredniego związku z tym jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn – rzymski bóg miłości, Eros – grecki odpowiednik Kupidyna, Pan – bożek lasów czy Juno Februata – rzymska bogini czystości i płodności. Była odpowiednikiem wielkiej bogini Junony, czyli greckiej Hery.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, nazywanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony rzymskiej – bogini kobiet i małżeństwa – oraz Pana, bożka  lasów.

Ale np. Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scoot (1771-1832) – powieściopisarz i poeta.

informacje pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki

Jak obchodzi się walentynki w różnych krajach?

 Dania i Norwegia: Dziewczyny dostają anonimowe listy, a na ich końcu jest tyle kropek, ile jest liter w imieniu adoratora. Jeśli dziewczynie uda się poznać, kto wysłał jej walentynkę, na Wielkanoc dostaje od niego jajko, jeśli jednak nie, to musi obdarować go pieśnią.

Korea Południowa: W tym kraju walentynki obchodzone są trzy razy w roku: 14 lutego, 14 marca i 14 kwietnia. 14 lutego święto obchodzą mężczyźni. Wtedy dziewczyny obdarowują swoich  chłopaków słodyczami. Następnie 14 marca role się odwracają. A        14 kwietnia świętują single. Ten dzień nazywamy Czarnym Dniem. Wówczas single jedzą makaron z czarną fasolą, rozkoszując się swoim smutkiem.

Niemcy: W tym kraju symbolem dobrobytu i pożądania jest… świnia! Na walentynkach  w Niemczech znajdziesz właśnie to zwierzę. Tylko się nie obraź! :)

Włosi świętują walentynki w Rzymie. W Bazylice Santa Maria in Cosmedin znajduje się czaszka świętego Walentego, przed którą modlą się rzesze turystów i mieszkańców miasta, prosząc o miłość lub dziękując za nią.

Filipiny: Na Filipinach 14 lutego bierze się masowe śluby. W ten wyjątkowy dzień zbiera się zakochanych w centrach miast, żeby pary mogły powiedzieć sobie sakramentalne tak.

Miejsca w Krakowie związane nie bardzo z tym świętem , ale z miłością

Kładka Bernatka to pieszo-rowerowa trasa przez most. Nie jest to jednak zwykły most. Wiszą na nim kłódki, które zakochani wieszają, a klucze wyrzucają do Wisły. Kłódki są symbolem wiecznej miłości.

Ogród botaniczny to piękne miejsce położone w centrum Krakowa. Wśród egoztycznych roślin mozna urządzać romantyczne randki.

Każdy lubi walentynki, między innymi dlatego, że lubimy okazywać sobie uczucia. To swięto jest bardzo przyjemne i klimatyczne.

Kładka Bernatka
Wikimedia Commons
Ogród botaniczny w Krakowie
Wikimedia Commons
Eros (Kupidyn) z miłosną strzałą
Wikimedia Commons