11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Ale w tym roku mija także sto lat od nadania kobietom praw wyborczych. O tej rocznicy wspomina się dużo rzadziej. A jest to okazja, by przypomnieć, jak ważne jest, by każdy – bez względu na płeć – miał równe szanse w rozwoju.
W Wysokich Obcasach z 24.11.2018 r. możemy przeczytać: Pierwsze posłanki w polskim sejmie walczyły o prawa kobiet i zajmowały się tematami do tej pory zaniedbywanymi przez mężczyzn takimi jak edukacja, szkolnictwo i kultura. Problem mieli nie tylko posłowie, ale też prasa. Bo jak określić kobiety w sejmie: „posełki”, „posełkinie”, „posłowie kobiecy”, „poślice”? W pierwszym polskim parlamencie po odzyskaniu niepodległości wśród 442 mężczyzn zasiadło także osiem kobiet. Warto podać ich nazwiska: Maria Moczydłowska, Gabriela Balicka, Zofia Sokolnicka, Irena Kosmowska, Anna Piasecka, Jadwiga Dziubińska, Zofia Moraczewska i Franciszka Wilczkowiakowa.
2 grudnia w Kinie Pałacowym C.K. Zamek odbędzie się przedpremiera „Siłaczek”, pierwszego polskiego filmu opowiadającego o walce o prawa wyborcze kobiet. Natomiast w naszej szkole pojawią się plakaty upamiętniające to wydarzenie, przygotowane przez dziewczęta pracujące przy projekcie „Gdzie się podziały superbohaterki?”, których to grono powiększa się ze spotkania na spotkanie. Dziewczęta pracują nad przywracaniem do publicznej wiadomości postaci kobiecych nieobecnych
w szkole (i nie tylko).
Na warsztatach 24 listopada w dalszym ciągu dziewczęta zbierały dokumentację
na temat kobiet, w które chcą się wcielić i które pojawią się w naszym przedstawieniu. Informacji szukały w najnowszych wydanych publikacjach o kobietach, a także w internecie. Ponadto próbowały tłumaczyć wiersze Cory Coraliny z języka portugalskiego. Te działania to nie tylko wstęp do budowania roli i spektaklu, ale także do powstania albumu, który upamiętni m.in. artystki, tancerki, działaczki, sportsmenki, agentki, wynalazczynie, naukowczynie, które miały wpływ na losy świata, a które są w historii często pomijane. Każda z uczestniczek opracowuje jedną stronę albumu. Kolejnym etapem będzie sesja zdjęciowa wybranych bohaterek.