71069842_2534223526659035_8459348915978764288_o.jpg
Jesteśmy ze sobą powiązane!

23 września w Urzędzie Miasta Poznania odbyła się konferencja pt. “Poznańska szkoła bez dyskryminacji”. Stanowiła ona podsumowanie trzech edycji projektów antydyskryminacyjnych finansowanych przez Wydział Oświaty Miasto Poznań.

Pierwszym punktem programu były debaty stolikowe dotyczące problemów związanych z dyskryminacją w szkole, do udziału w nich zostali zaproszeni dyrektorzy, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Udział w spotkaniu to bardzo cenne doświadczenie, tym bardziej, że nauczyciele tych działań często czują się w nich osamotnieni i pozbawieni możliwości wymiany doświadczeń. Była więc okazja, by porozmawiać o skali i rodzajach antydyskryminacji, a także o proponowanych rozwiązaniach.

Po tej części rozpoczęła się część oficjalna, którą otworzył wiceprezydent Mariusz Wiśniewski oraz Marta Mazurek, pomysłodawczyni programu edukacji prorównościowej w Poznaniu. Potem zaproszone osoby ze szkół prezentowały swoje dokonania w obszarach dyskryminacji. Były prezentacje multimedialne, zdjęcia z pracy, krótkie występy artystyczne, opowieści, o tym, co zadziało się w omawianym temacie w szkołach. Bardzo się cieszę, że mogłam również opowiedzieć o prowadzonych przez siebie projektach „Gdzie się podziały superbohaterki?” oraz jego kontynuacji „Superbohaterki”, o wystawie, albumie, a także zaprezentować relację z naszego przedstawienia. Towarzyszyły mi w tym uczestniczki projektu Zuzia i Marysia oraz dr Iwona Chmura-Rutkowska, bez której ten projekt nie powstałby w takiej formie, a także dyrektor szkoły Marek Kmieciak. Cieszę się, zwłaszcza z żywo okazanego zainteresowania projektem, który pokazując problem nieobecności, wymazywania dokonań kobiet w przestrzeni szkolnej czy szerzej publicznej, ma swoje konsekwencje.

Cieszę się, że symboliczna czerwona nić, obecna we wszystkich naszych działaniach projektowych, powiązana z małych kawałków przez uczestników konferencji, stała się wyrazem pragnienia, by dbanie o relacje międzyludzkie bez dyskryminacji było dla nas ważne w każdej sferze naszych działań. Obawiałam się, że może znajdą się osoby, które nie zechcą się dołączyć, ale ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu i wzruszeniu okazało się, że nie znalazł się nikt, kto by się wyłamał. Świadczy to o tym, że edukacja antydyskryminacyjna jest bardzo ważna i dobrze, aby była prowadzona w szkołach. Każdej szkole został wręczony, przez dyrektora Wydziału Oświaty – Wiesława Banasia, list gratulacyjny.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Gdzie się podziały superbohaterki?, którą można było oglądać przez tydzień w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim.

Relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie wtk.pl/news/51280-zajecia-antydyskryminacyjne-w-szkolach-jak-dzialaja?fbclid=IwAR3TGffi2fnd0UnnSOjXOF1EylD4eXFY2NT-OoqSYaeNsHffNlxCgeqoyiA