gfhFhtsWTvXiGQ_wigilia2021obostrzeniaileosobmozeprzyjscdonasnaswieta1920x1080nocrop.jpg
Autor: pexels Catering świąteczny 2022 Radio Eska

Kolacja wigilijna to nie zawsze ryba i barszcz – bywa ciekawie, bywa inaczej. Oto, jak w innych krajach obchodzi się Boże Narodzenie.

Hiszpania:

Hiszpanie dzielą się chałwą zamiast opłatkiem. Wieczerza odbywa się dopiero po pasterce, a zabawy i tańce trwają do rana. Główne potrawy świąteczne to pieczone ryby i ciasto trzech króli, w którym zapiekane są drobne prezenty. Prezenty dzieci dostają 6 stycznia, czyli w święto trzech króli. W Hiszpanii w okresie świątecznym buduje się także przepiękne szopki -„belen”.

Dania:

W Danii podczas wieczerzy wigilijnej podawany jest słodki ryż z cynamonem i pieczona gęś z jabłkami.

Tradycyjnym daniem świątecznym jest tam także budyń z ryżem z ukrytym w środku migdałem, kto go znajdzie otrzymuje świnkę z marcepanu, zapewniającą szczęście przez cały rok.

Węgry:

W tym kraju w Boże Narodzenie organizowane są bale dla dzieci. Największy odbywa się w Budapeszcie, w budynku Parlamentu. Niektóre potrawy wigilijne to pieczony indyk, rosół, ryba i ciasto z makiem. Węgrzy wierzą, że mak zapewnia szczęście i miłość ich rodzinom. Podobnie jak w Polsce Węgrzy wkładają sianko pod obrus, kto wyciągnie najdłuższe źdźbło ten będzie miał długie i szczęśliwe życie.

Szwecja:

W Szwecji okres Bożego Narodzenia zaczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. Szwedzkie przysmaki świąteczne to między innymi rozmoczona suszona ryba, galareta wieprzowa i głowizna. W Szwecji nie zostawia się dodatkowego nakrycia dla nieznajomego. Podczas świąt odwiedza się tam osoby samotne. Szwedzi tańczą wokół choinki i śpiewają. Szwedzi hucznie obchodzą dzień św. Łucji. Zamiast Mikołaja szwedzkie dzieci wierzą w krasnoluda Jultomte.

Francja:

Francuzi nie zasiadają do Wigilii. Do wieczerzy zasiadają 25 grudnia. Podczas obiadu serwowany jest indyk nadziewanego kasztanami. Francuskie dzieci wierzą, że prezenty przynosi im mały Jezus, który wkłada je do bucików. Jednym z tradycyjnych francuskich przysmaków świątecznych jest trudne do wykonania ciasto „Buche de Noel”- rolada przypominająca pień drzewa.

Wielka Brytania:

Tu Wigilia odbywa się w południe. Serwowany tam jest pieczony indyk i „płonący pudding”. Wieczorem dzieci wystawiają skarpety za drzwi, aby rano znaleźć je wypełnione prezentami. Właśnie w Wielkiej Brytanii Narodził się zwyczaj pocałunków pod Jemiołą.

Japonia:

Japończycy nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. W dzień narodzin Jezusa jedzą kurczaki z KFC. Kurczaki należy zamówić z dwu dniowym wyprzedzeniem z powodu ogromnej liczby zamówień. Boże Narodzenie to w Japonii również dzień zakochanych.

Austria:

W Austrii Wigilia rozpoczyna się o godzinie 17:00. W Austrii również narodziła się jedna z najpiękniejszych kolęd na świecie „Stalle Nacht, Heilige Nacht”  (Cicha noc, święta noc). Razem ze Świętym Mikołajem chodzi jego pomocnik, pół koza pół demon, który ma za zadanie karać nieposłuszne dzieci.