Piękna pogoda zdecydowanie zachęca do wyjścia poza szkolne mury. Relacja z krajoznawczo-turystycznej wycieczki klas drugich.

Mniszki to mała wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim w gminie Międzychód. To właśnie tam znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które 17 maja odwiedzili uczniowie klas drugich. W wycieczce dzieciom towarzyszyły wychowawczynie: Elżbieta Cencek, Agnieszka Mroskowiak – Wylegała oraz Jolanta Thiel.

W tym wyjątkowym miejscu uczniowie poznali liczne warsztaty ginących współcześnie zawodów (np. bednarza, kowala, wikliniarza, garncarza, pszczelarza, szewca czy praczki). Zasiedli w dawnej klasie Szkoły Powszechnej i, odważniejsi, spróbowali trudnej sztuki kaligrafii, pisząc atramentem.

Uczniowie poznali zwyczaje panujące w dawnej polskiej wsi, przeżyli niecodzienne spotkanie z tradycjami i sprzętem, które pamiętają już tylko nasze babcie. Dzieci dotykały, używały i sprawdzały, jak działały poszczególne eksponaty oraz usłyszały, do czego one służyły.

Chłopcy z zainteresowaniem próbowali obsłużyć miech kowalski, a dziewczynki chętnie wcieliły się w rolę dwudziestowiecznych ekspedientek.

Po podróży w czasie uczniowie uczestniczyli w warsztatach wyplatania koszyczków z wikliny. Podczas tej czynności niektóre dziewczynki wykazały się nie lada talentem i artystyczną starannością. Wyplecione prace w wielu przypadkach stały się doskonałym prezentem dla mam.

Na zakończenie każdy uczestnik skosztował pysznego drożdżowego ciasta, które popił owocową herbatą.

Dając dzieciom możliwość bezpośredniego poznania własnego środowiska i regionu, pobudzamy ich zainteresowania oraz wpływamy na dobry stosunek do otoczenia. Wierzę też, że szkolne wycieczki poprawiają relacje w klasie i służą budowaniu prawidłowych więzi między uczniami.