Szybkie tempo życia, wielogodzinne stanie w korku na ulicy, egzamin czy nawet przypominający o upływie czasu zegarek przyprawiają człowieka o niemały ból głowy. Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia… Stresujemy się na każdym kroku i niemal wszystkimi wydarzeniami. Wbrew pozorom zjawisko, jakim jest stres, istnieje od narodzin życia na Ziemi. Współczesne jego przyczyny są jednak znacząco inne i bardziej spotęgowane niż te sprzed kilkuset lat.
Dobry i zły stres
Istnieją dwa rodzaje stresu: pozytywny i negatywny. Jak stres może być czymś dobrym? Otóż okazuje się, że może. Pozytywny stres to taki, który motywuje człowieka do działania. Jest to tak zwany „stres mobilizujący”. To zdrowa odmiana stresu, dzięki której człowiek zwiększa nakłady swojej pracy w celu osiągnięcia lepszych efektów. Przykładem takiego zjawiska może być strach przed niezaliczeniem egzaminu, co prowadzi do zwiększenia czasu, jaki poświęcamy na naukę. A kiedy stres staje się destrukcyjny i negatywnie wpływa na człowieka? Otóż wtedy, gdy napięcie nerwowe jest do tego stopnia spotęgowane, że uniemożliwia racjonalne zachowanie i podejmowanie decyzji w sytuacjach trudnych. Ponadto stres szkodzi zdrowiu w sytuacji, gdy stresor – a więc bodziec, który wywołuje napięcie nerwowe – trwa przez dłuższy okres czasu. Zwykle bywa tak, że osoby, które mają pogodne usposobienie, łatwiej radzą sobie ze stresem, zaś takie, które są raczej pesymistycznie nastawione do świata – gorzej.
W jaki sposób stres wpływa na nasze życie?
Istnieje milion powodów, dla których stres wkrada się w nasze życie. Nie ulega wątpliwości, że jest to negatywne zjawisko podobnie, jak niekorzystne są jego skutki. Aby móc im zapobiegać, należy je najpierw poznać i uświadomić sobie, jak niebezpieczny może okazać się stres dla naszego życia i zdrowia. Ciągła frustracja, obowiązki przewyższające realne możliwości czy spojrzenie wymagającego szefa powodują napięcie i stres.
Najbardziej negatywne następstwa napięcia nerwowego to depresja, a także szereg chorób spowodowanych obniżeniem odporności, w tym także różnego rodzaju nowotwory. Literatura podaje również takie konsekwencje, jak: możliwość zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzycę typu I czy zespół suchości śluzówek i wiele innych.
W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby młode i w wieku produkcyjnym, które żyją w natłoku codziennych spraw i obowiązków zawodowych, ale stres dotyka również dzieci, młodzież czy osoby starsze.
Stres – jak sobie z nim radzić?
Radzenie sobie w sytuacjach stresowych to ważna umiejętność, dzięki której można uniknąć wielu chorób spowodowanych przewlekłym napięciem nerwowym. Poniżej znajduje się kilka przykładowych rad, które pomogą w opanowaniu stresu.
Ćwiczenia fizyczne – dobrym sposobem na odreagowanie emocjonalne może okazać się sport, w tym takie techniki relaksacyjne, jak np. joga.
Dobra organizacja dnia – aby uniknąć „nerwówki” warto dobrze zaplanować swój dzień, jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Naucz się mówić „nie” – warto czasem odmówić, szczególnie w sytuacji nadmiaru obowiązków. Można również poprosić o pomoc innych i rozdzielić obowiązki pomiędzy kilka osób.
Myśl pozytywnie – nawet kiedy cały świat wali się na głowę, nie poddawaj się. Zdaniem psychologów istnieje zjawisko samosprawdzającej się przepowiedni.
Znajdź trochę czasu dla siebie – nie poświęcaj się wszystkim innym dookoła, zapominając przy tym o sobie. Jeśli od czasu do czasu zrobisz coś dla siebie, będziesz szczęśliwy, a co za tym idzie – ludzie, których kochasz, również będą zadowoleni.
Panuj nad językiem – pomyśl dwa razy, zanim coś powiesz. W sytuacjach stresowych często zdarza się tak, że wypowiada się o kilka słów za dużo. Zastosuj strategię odliczania w myślach, zanim powiesz coś, od czego nie będzie już odwrotu.
Stres nie zawsze jest czymś złym, jednak może okazać się niebezpieczny kiedy nie potrafimy sobie z nim radzić.
Komentarze ( )