Mdina14.jpg
Valletta, stolica Malty i zarazem najmniejsza stolica Unii Europejskiej.

Wycieczka nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu do stolicy Malty Valletty odbyła się w ramach projektu edukacyjnego “Znaki inności”, a sfinansowano ją ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PO WER.

7 lipca nauczycielki SP Nr 11 w Poznaniu wzięły udział w wycieczce zorganizowanej przez Szkołę Językową ETI Malta do najmniejszej stolicy Unii Europejskiej – Valletty.
To najbardziej nasłonecznione miasto w Europie, w którym na powierzchni 55 hektarów znajduje się blisko 310 zabytków. Czyni ją to jednym z najbardziej skoncentrowanych obszarów zabytkowych na świecie.
Jako miasto obronne znajduje się tam stosunkowo mało zieleni, dlatego znajdujące się tam trzy niewielkie ogrody cieszą się dużą popularnością. Najpiękniejsze z nich są Wyższe Ogrody Barrakka, zlokalizowane po lewej stronie od głównej bramy. Znajdują się w nich kolorowe kwiaty, krzewy, ławeczki w cieniu drzew, gdzie można przysiąść i poczytać lub na przykład napić się kawy. To idealne miejsce, aby odpocząć po trudach zwiedzania oraz schronić się przed słońcem. Będąc w ogrodach, nauczycielki podziwiały oszałamiające widoki na morze, zatokę Grand Harbour oraz usytuowane naprzeciw Valletty miasta.
Poniżej ogrodu, w dolnej części fortu, znajduje się tzw. Bateria Powitalna, z której codziennie, w samo południe i o godzinie 16:00, oddawana jest salwa. W Valletcie można znaleźć również brytyjskie akcenty, gdyż Malta niegdyś była brytyjską kolonią. Czerwone angielskie budki są nadal w użyciu i pięknie wpisują się w krajobraz stolicy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!