Wiewióra.

Wiewióra.

Szkoła Podstawowa nr 2 im.Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Małkinia Górna

Nie znam osoby, która słysząc hasło „wiewiórka”, chociaż przez moment zawahała się i zamyśliła, cóż to za zwierz! Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się najpospolitsza polska wiewiórka, czyli wiewiórka ruda zwana również wiewiórką pospolitą. Jak wygląda życie wiewiórki pospolitej? Po co rudym gryzoniom taki długi, puszysty ogon?

Czy warto czytać książki ?

Czy warto czytać książki ?

Szkoła Podstawowa nr 2 im.Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Małkinia Górna

Książka jest wielkim przyjacielem człowieka. Według mnie z całą pewnością warto czytać książki.
Książki rozwijają wyobraźnie. Autorzy literatury umieszczają w swoich dziełach ciekawe opisy. Pobudzają one naszą ciekawość oraz pomagają stworzyć lepszy obraz przedstawionych sytuacji.
Czytając książki można się wiele nauczyć. Wzbogacają one nasze słownictwo, poprzez stosowaną w nich terminologię, nie zawsze używaną w życiu codziennym. Czytając utrwalamy jednocześnie zasady pisowni, zapamiętując trudniejsze wyrazy.
Następnym argumentem jest wolny czas, który można mile spędzić także przy lekturze. Niektóre są tak wciągające i interesujące, że trudno się do nich oderwać.
Gdy odrabiamy lekcje spotykamy się z wyrazami, które widzimy w książkach, łatwiej zapamiętać trudne wyrazy. Każdy ma swoje zainteresowania i chce jak najwięcej o nim wiedzieć. Mimo, że w Internecie można łatwo i szybko znaleźć informacje, to nigdy nie zastąpi on książki.
Warto czytać książki. Mam nadzieje, że teraz będziecie więcej czytać.

Najpiękniejsze zwierzę z lasów tropikalnych.

Najpiękniejsze zwierzę z lasów tropikalnych.

Szkoła Podstawowa nr 2 im.Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Małkinia Górna

Kameleony rodzina zauropsydów z rzędu łuskonośnych , słynące ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała. Mają chwytny ogon i palce zrośnięte w rodzaj szczypiec, którymi przytrzymują się gałęzi. Nazwa kameleon wywodzi się z gr. chamailéōn lew na ziemi.

Opis
Ma ciało mocno bocznie spłaszczone, zwłaszcza część grzbietowa, na której skóra tworzy wysoką, płaską listwę o ostrej krawędzi. Nogi cienkie, tej samej długości, wszystkie palce przeciwstawne, zrośnięte po 2 lub 3 w rodzaj szczypiec, ogon długi i chwytny . Głowa kanciasta, sklepiona, często pokryta rogowymi naroślami. Oczy poruszają się niezależnie od siebie, tak że każde może patrzeć w inną stronę. Powieki zrośnięte na tyle, że zostaje tylko niewielki otwór na źrenice. Dzięki takiej budowie oczu i bardzo dobremu wzrokowi mogą bez obracania głowy widzieć wszystko wokół siebie. Ich oczy oprócz podstawowego zestawu barw niebieski, zielony, czerwony odbierają jeszcze światło ultrafioletowe. Język bardzo długi, na końcu szeroki, pokryty lepkim śluzem. Długość języka pozwala jaszczurce pochwycić pokarm na odległość zbliżoną do długości jej ciała.