20141215012.JPG
fot. Edward Soński

12 grudnia mieszkańcy Łańcuta przenieśli się w magiczny i nostalgiczny świat poezji, muzyki oraz fotografii. Umożliwiła im to zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej promocja tomiku młodej, zdolnej i niezwykle wrażliwej poetki – Natalii Juchy, naszej szkolnej koleżanki. Tego wyjątkowego wieczoru Łańcucianie mogli podziwiać także wystawę zdjęć, której autorką jest starsza siostra Natalki – Karolina Wierzbińska.

Kim są Natalia i Karolina?

To mieszkające w Głuchowie (w powiecie łańcuckim) siostry o niezwykłej pasji, talencie i nieprzeciętnej wrażliwości artystycznej. Natalia od czternastego roku życia pisze wiersze. Tematyka, jaką porusza w swoim debiutanckim tomiku ,,Łańcuch pozornych przypadków” jest dość szeroka – począwszy od patriotyzmu, historii, egzystencjalizmu do tematów miłosnych. Karolina natomiast fascynuje się fotografią, od 10 lat należy do łańcuckiego Foto-Klubu i specjalizuje się w tworzeniu portretów.

Debiut

Jest piątek, godzina 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie. Przybywający goście powoli zajmują swoje miejsca. To znak, że nadchodzi ważny moment w karierze Natalii i Karoliny. Młodą poetkę przedstawiła zgromadzonym wzruszona mentorka, pani Urszula Pantoła z Koła Poetów Gminy Łańcut. „Kiedy poznałam Natalkę i usłyszałam jej wiersze – mówiła w zapowiedzi – bardzo się zdziwiłam. Było to niezwykle pozytywne zdziwienie: jej dojrzałością i tematyką, jaką porusza w swoich utworach. Dość rzadko młodzi ludzie odwołują się teraz do przemyśleń patriotycznych i historycznych…”.

Wreszcie przyszła pora na zaprezentowanie wierszy w formie montażu słowno – muzycznego. Prezentację utworów licealistki ubarwił różnorodny repertuar wokalny. Natalia do współpracy zaprosiła swoich szkolnych znajomych: Monikę Michnę, Gabrielę Król, Karolinę Sądaj i Michała Wanowicza. Obok wierszy prezentowanych przez samą autorkę usłyszeliśmy też ekspresyjne interpretacje recytatorskie Gabrysi, wokaliści zaś uraczyli nas piosenkami tematycznie korespondującymi z czytanymi wierszami. Nie zabrakło takich przebojów, jak: „Miłość ci wszystko wybaczy’’ czy ,,Przeżyj to sam”.

fot. Edward Soński

Po części promującej tomik Natalii nadszedł czas na otwarcie wystawy Karoliny, którą przedstawił jej opiekun artystyczny – pan Edward Soński. Scharakteryzował dotychczasową twórczość podopiecznej i zaprosił gości do podziwiania zdjęć. Wszystkie elementy spotkania złączyły się w całość i niewątpliwie stworzyły niezwykłe przedsięwzięcie, naznaczone niepowtarzalną atmosferą. Należy dodać, że treści przekazywane przez bohaterki wieczoru poruszyły niejednego uczestnika.

fragment wystawy Karoliny Wierzbińskiej, fot. Edward Soński

Wspierajmy młode talenty!

Natalia i Karolina są przykładami młodych, utalentowanych artystek. Takich osób w Polsce jest na pewno wiele. Wspierajmy je i promujmy ich talenty, bo nasza pomoc może mieć wpływ na bieg ich życia – pamiętajmy o tym! Jak powiedział Aleksander Kumor: ,,Talenty, które zbyt długo w nas drzemią, ogarnia w końcu chorobliwa śpiączka”.

bohaterki wieczoru z Panią Dyrektor Biblioteki - Małgorzatą Sońską, fot. Edward Soński

Serdecznie dziękujemy Panu Edwardowi Sońskiemu za udzielenie zgody na publikację zdjęć.