santa890523_1280.jpg

Tak jak w cytacie pochodzącym z piosenki, w piątkowe przedpołudnie naszą szkołę odwiedził niezwykły gość. Dzięki temu wprowadził miłą, świąteczną atmosferę. Czegóż chcieć więcej?

Co roku na początku grudnia w naszej szkole zjawia się gość niezwykły, nietuzinkowy, wielki podróżnik. Jedni mówią, że to “czerwony goblin”, jednak większość z nas uważa go za świętego Mikołaja. Nosi rozpoznawalny przez wszystkich czerwono – biały strój.  Charakteryzuje go siwa broda, zasłaniająca twarz, mieniąca się czerwona czapka z białym pomponem i już nikomu nie trzeba tłumaczyć, o kim mówimy.

W rytmie przebojów

Podczas wizyty świętego, którą miałem nie tylko zaszczyt prowadzić, ale również wyreżyserować (dokładnie napisać scenariusz), usłyszeliśmy największe przeboje. “Jingle Bells”, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, rozpoczęło całą imprezę. Orszak śnieżynek, elfów i reniferów ciągnął sanie, a na końcu pojawił się on – pogrążony w czerwonym blasku, rozpoznawalny na całym świecie, święty Mikołaj! Kiedy piosenka dobiegła końca, Mikołaj zasiadł na miejscu przeznaczonym dla specjalnego gościa.  On już wie, kto w tym roku otrzyma prezent za dobre zachowanie, a kto nie oraz, czy grzeczni, czy niegrzeczni, byli uczniowie. Z opanowaniem odpowiadał na pytania Pani Natalii Siwek, opiekunki Samorządu Uczniowskiego.  Gdy ogień pytań dobiegł końca, to ja  przejmuję “stery” i dopełniam tradycji wraz ze społecznością szkolną. Odliczamy od 10  do 0, a gdy odliczanie się kończy, cały główny hol naszej szkoły już mieni się blaskiem lampek choinkowych. Wszyscy jesteśmy w euforii! Oficjalnie rusza świąteczny czas w naszej szkole. Zbliża się “gwóźdź programu”…

Dla pracowników szkoły od uczniów

Nadszedł kulminacyjny moment. Proszę św. Mikołaja o kopertę z nazwiskiem pracownika naszej placówki, który zostanie uhonorowany “Czapką Świętego Mikołaja” 2019. To wyróżnienie zostaje przyznane osobie, która robi coś więcej niż tylko “jest” w szkole. Musi wykazywać się wieloma wyjątkowymi cechami zapisanymi w tajnych kryteriach. Okazało się, że nasz gość kopertę zgubił. Tu z pomocą przybyła reniferka, która przekazała Mikołajowi kopertę. Ten rozpakował ją i przekazał mi. Odczytuję opis, który buduje napięcie i ja już wiem, że to nauczycielka języka polskiego otrzyma wyróżnienie. Ruszam powoli, brnę przez tekst. Moje słowa powoli, dokładnie wypowiadane, przechodzą kablami przez głośniki i dochodzą do uszu zgromadzonych. Pod koniec opisu część uczniów już nie ma wątpliwości, kto otrzymuje w tym roku  odznaczenie. W końcu pada nazwisko – p. Justyna Ilasz. Uzasadnienie pozostaje poza znajomością publiczności. Każdy, kto przeczyta ten tekst, dowie się, że odznaczenie od Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka to tylko część zasług Pani Justyny Ilasz. Wyjazd z uczniami na “Odyseję Umysłów” w nagrodę za pokonywanie rywali z całej Polski, nie pozostała bez rozgłosu. Mówiono o naszych uczniach w mediach, nagradzano osiągnięcia Pani Ilasz  w Poznaniu.

Końca dobiega piosenka A. Williamsa. Następują dwa występy, przygotowane przez uczennice klasy 6D. Dwie solówki i atmosfera naprawdę jest grudniowa. Gwiazdkowe otoczenie jeszcze nabiera dodatkowego charakteru po wspólnym muzykowaniu w rytmie “Last Christmas”. Piosenkami “Driving Home for Christmas” oraz “Let It Snow, Let It Snow” kończymy to wydarzenie kulturalne.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/santa-bo%C5%BCe-narodzenie-snowman-zima-890523/