greeng415350326_1920.jpg

Autor : Marika Wałęza, kl. VIII
Dnia 29 kwietnia przeprowadziłam wywiad z rolnikiem – panem Arkadiuszem Chojnackim, właścicielem ponad 30 hektarowego gospodarstwa. Na co dzień zajmuje się uprawą ziemi i zmaga się z problemami suszy, które niestety w województwie kujawsko-pomorskim coraz są częściej spotykane i negatywnie wpływają na plony.

Jakie znaczenie ma woda dla rolnictwa?

Rolnictwo opiera się głównie na wodzie, niezależnie czy jest to rolnictwo uzyskujące produkty roślinne czy zwierzęce. Zarówno rośliny jak i zwierzęta potrzebują wody do życia, gdyż woda stanowi istotny element w procesie prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Czy w ciągu ostatnich 5 lat widać różnicę w opadach deszczu? Jaki wpływ ma to na rolnictwo? W jaki sposób radzi pan sobie z suszą?

Tak, opady deszczu są znacznie mniejsze. Z roku na rok coraz częściej zmagamy się z suszą, przez co trzeba nawadniać rośliny na przykład systemem kropelkowym, który uważam za najlepszy. Może być to spowodowane też tym, że znajdujemy się w cieniu opadowym. Susza ma negatywny wpływ na rolnictwo, bo ogranicza wzrost i rozwój roślin

Jakie są sposoby oszczędzania wody? Jak pan oszczędza wodę?

Najlepszym sposobem na oszczędzanie wody, jest zbieranie wody opadowej, którą można później wykorzystać do podlewania roślin.

Czy studnie głębinowe są pomocne w tych czasach?

Dzięki studni głębinowej, można pobierać duże ilości wody, potrzebne do nawadniania roślin. Gdy przez dłuższy czas nie występują opady, a rośliny potrzebują wody, jest ona niezbędna do tego, aby rośliny przeżyły – więc tak są pomocne.

W w jaki sposób ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w okresie letnim w naszym województwie wpływają na pańskie uprawy?

Ekstremalne zjawiska pogodowe typu: grad, silne wiatry lub powodzie wpływają negatywnie i niszczące na rośliny, przez co ich hodowla może być uszkodzona, na przykład wiatr i grad może połamać rośliny,  a powodzie mogą spowodować ich gnicie. Najbardziej niepokoją mnie okresy suszy i następujących po nich silnych opadów. Część upraw ulega wtedy zniszczeniu.

 

Czy w ostatnich latach w rolnictwie polskim widać wpływ zmian klimatu? Czy pańskie rośliny uprawne rosną tak samo, jak w ubiegłej dekadzie

Tak, klimat staje się coraz cieplejszy, coraz częściej spotkać się można z suszami, albo jak wyżej zostało wymienione, z gwałtownymi burzami opadami silnego gradu i silnego wiatru, w zależności od siły i częstotliwości tych zjawisk pogodowych, wpływa to na wielkość upraw, na przykład jeśli występuje często silny grad i wiatr to uprawy są mniejsze.

 

Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu, mam nadzieję, że będzie miał Pan bogate plony.

zbiornik wodny