315869979_551050206871866_616865208196142536_n.jpg

Autorzy:
Wiktoria Ziemińska
Kinga Adamczyk
Maja Sztankowska

Każdy z nas chciałby oddychać świeżym powietrzem, dlatego zachęcamy do działań “Razem dla klimatu”. Uczniowie naszej szkoły sadzili drzewka w lesie, a my przeprowadziliśmy wywiad z panem Marcinem Piłatem, leśniczym lasów w Łochocinie.

Ile drzew udało się dziś zasadzić uczniom naszej szkoły?

– Po przeliczeniu tego całego dzisiejszego przedsięwzięcia wyliczyliśmy, że zasadziliśmy 430 drzew.

Jak często odbywają się nasadzenia w pobliskich lasach?

– Ze względu na nasza sadzonkę, która jest z kontenera z zakrytym systemem korzeniowym, robimy to jesienią co roku.

Jakie korzyści dają nam drzewa?

– Przede wszystkim tlen, który produkują, a następnie materiał drzewny, z którego możemy produkować różne przedmioty oraz dają niezbędny opał.

Jakie jest ryzyko, że może zabraknąć nam drzew?

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego ryzyka, ponieważ wycinamy 60% tego, co nam przyrasta, czyli cały czas tego lasu nam przybywa. Mamy to wszystko wyliczone, bo co 10 lat są robione badania, ile drzewa w lesie mamy i od tego jest robiony plan pozyskania, którego nie możemy przekroczyć. Jedynym ryzykiem są jakieś klęski: susze, wiatry,  itp., które mogą nam ten plan popsuć.

Czy z powodu zmian klimatu, burz lub porywistych wiatrów dużo drzew ulega zniszczeniu?

– W ostatnich latach, tak. Coraz częściej pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe, wynikające ze zmian klimatu. W zeszłym roku szkody od wiatrów w były porównywalne do skali naszego pozyskania. Czyli tyle co przez cały rok wycinamy, to tyle w jeden dzień wiatr potrafi przewrócić i zniszczyć!

Czy zmiany klimatu przyczyniają się do tego, że w  naszym lasach giną niektóre gatunki drzew, krzewów  i roślin lub z drugiej strony czy rosną inne?

– Inne rośliny sami troszeczkę wprowadzaliśmy. Przykładem tego jest dąb czerwony czy akacja, które nie są naszymi rodowymi gatunkami.

Już tego nie praktykujemy, ale niestety one już są. Czeremcha amerykańska jest takim krzewem, który bardzo mocno nam się rozprzestrzenia i który jest wielkim problemem, a też nie jest naszym rodowym gatunkiem.

Mieliśmy bardzo duży problem z sosną, co było związanie z suszą.  Sosnę zaczęła atakować jemioła, która potrafiła tę sosnę zabijać oraz kornik ostrozębny taki gatunek owada, który przedtem nie był zagrożeniem dla naszych lasów, a przez to że w naszym województwie jest problem z suszą, drzewa nie miały swojej odporności i nie dawały sobie rady z tym owadem. W ten sposób też zaczynały umierać w dużych ilościach.

Jak długo przeciętnie rośnie drzewo?

– Zależy to od gatunku, powiedzmy te gatunki drzew, których mamy najwięcej na przykład sosna rośnie około 100 lat.

Zatem jaki drzewo rośnie najkrócej, a jakie najdłużej?

– Najkrócej rośnie brzoza i olszyna zajmuje jej to 60-80 lat, a najdłużej zazwyczaj dęby, rosną nawet do 150 lat, ale są wyjątki gdzie dożywają więcej.

Czy drzewa chorują?

– Niestety tak. Chorują od grzybów, owadów, korzenia. W zależności od gatunku i od siedliska, na którym rosną, także drzewa są cały czas zagrożone.

Czy można temu jakoś zapobiec?

-Tak. Zapobiegamy, jak tylko możemy. Jeżeli chodzi o owady  to gradację owadów, badamy cały czas na bieżąco, jeżeli jest taka konieczność to robimy opryski lasu i owady niszczymy przez oprysk. Jeżeli chodzi o grzyby to jest prewencja. Te sadzonki, które sadziliśmy teraz, z zakrytym systemem korzeniowym, one są z biologicznym, pożytecznym grzybem , który jest w bryłce korzeniowej.  On nie pozwala atakować tych drzew.

Czy to możliwe ze jakiś gatunek całkiem zginie?

– Mam nadzieję, że nie, ale chyba nie jesteśmy w stanie tego powiedzieć z całkowitą pewnością. Zmiany są tak szybkie, że nikt jeszcze całkiem niedawno nie myślał, że jemioła może stanowić problem dla sosny, bo praktycznie nie występowała, a nagle się okazało, iż jest w polskich lasach i to w dużych ilościach. A co będzie za 5 – 10 lat tego chyba nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć.

Jak należy dbać o lasy?

– Jak należy dbać o nasze lasy? To jest bardzo szerokie pytanie.

W takim razie jak my – uczniowie szkół podstawowych, możemy przyczynić się do zdrowia lasu?

– Dzisiaj się bardzo dobrze przyczyniła się klasa VI i IV przez odnowienie części lasu. A taki zwykły człowiek, który żyje blisko lasu, to chyba po prostu nie powinien zaśmiecać lasu. Śmieci są naszym wielkim problemem. Ludzie mogą przyczynić się też poprzez dbanie o to, żeby nie powstał żaden pożar. Bardzo często pożary powstają przez nieumyślne lub umyślne działanie człowieka i tutaj możemy  na pewno wiele zdziałać.

Nie mamy więcej pytań. Bardzo dziękujemy za przeprowadzony wywiad i wspólnie spędzony czas.