’Romeo i Julia’’ to najsłynniejszy dramat Williama Szekspira, należący do gatunku określanego tragedią elżbietańską. Utwór opowiada o dwóch skłóconych ze sobą rodach i ich młodych przedstawicielach, których łączy namiętne uczucie, mające tragiczny finał.
Burzliwa historia miłości Romea i Julii, pełna jest zwrotów akcji. Naszych bohaterów wciąż spotykają przeciwności losu, nie pozwalające być im razem.

Akcja książki jest wartka, nie pozwala na nudę. Autor pokazuje nam świat ludzi zakochanych, często naiwny i ulotny. Pokazuje jak wielką rolę w życiu człowieka pełni miłość i los. To właśnie ten ostatni sprawił, iż Romeo i Julia się poznali i pokochali. To los sprawił, że wieści iż Julia jest tylko pogrążona we śnie, nie dotarły do jej ukochanego na czas.

Mimo wszystko Szekspir pozostawia nam nadzieję na lepsze jutro. Bo to właśnie śmierć kochanków stała sie czynnikiem, który sprawił, że zapanowała zgoda między zwaśnionymi rodami. Wiem, że wielu czytelników nuży trudny, poetycki język jakim posługiwał się autor dramatu, ale gdy ktoś przebije się przez tą niechęć może dostrzec to co ja dostrzegłam: potencjał utworu i piękną historię miłosną, która zapadła wielu ludziom w sercach i stałą się inspiracją dla poetów, pisarzy i innych artystów późniejszych epok.