kobietyinaukastrona.jpg

Oto kolejny tytuł do kolekcji książek o mocy kobiet! Mamy już ich wiele, przeczytaliśmy jeszcze więcej, a ciągle zdumiewa mnie, że każda z nich jest zupełnie inna, fascynująca, piękna i każda pozwala odkrywać kobiece postacie na nowo!

Kiedy czyta się o kolejnych dziewczynach, które miały odwagę i siłę spełnić swoje marzenia, naprawdę zaczyna się wierzyć w to, że każda z nas też jest do tego zdolna! Dlatego czytajmy, podsuwajmy naszym córkom, uczennicom, dziewczynom tytuły o życiorysach nieustraszonych kobiet! Bo to naukowo udowodnione: kobiety rządzą!

Przez stulecia wiele kobiet ryzykowało wszystko w imię nauki. Ta książka opowiada historię niektórych naukowczyń- od starożytności aż po czasy współczesne. Historię kobiet, które słysząc: NIE, odpowiadały: Spróbujcie mnie powstrzymać.

Stosunkowo od niedawna kobiety mają swobodny dostęp do szkół, nauki, badań. Ciągle jeszcze zdarzają się dziedziny zdominowane przez mężczyzn. Ciągle również chcące odnieść sukces kobiety, słyszą słowa krytyki – i to nie tylko od płci przeciwnej, ale i od swoich koleżanek, matek, współpracownic… Ciągle to powtarzam w swoich recenzjach: jeszcze wiele mamy do zrobienia! Ale spójrzmy, ilu kobietom już się udało!

Hypatia postawiła na swoim około 370 a 415 roku naszej ery, jako genialna matematyczka, astronomka i filozofka. Była i Maria Sibylla Merian, która w XVII wieku stała się autorką ilustracji naukowych oraz została entomolożką. Wang Zhenyia, Elizabeth Blackwell, Maria Skłodowska- Curie, Alice Ball, Dorothy Hodgkin, Rosalind Franklin, Walentyna Tierieszowa, Katia Krafft – w sumie 50 kobiet, które zostały przedstawione w tej pięknie wydanej i wartościowej książce.

Znajdziemy w niej także oś czasu, na której zaznaczono najważniejsze dokonania kobiet w historii, infografikę, na której przedstawiono narzędzia laboratoryjne naukowczyń, a także statystyki, które ukazują w procentach aktualne nierówności między płciami.

Kobiety tu przedstawione udowadniają, że w każdym miejscu na Ziemi, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, a nawet wieku – możemy czegoś dokonać!

Pamiętajmy o tych wspaniałych pionierkach i mówmy o nich następnym pokoleniom. Razem możemy podjąć ich myśl i kontynuować ich poszukiwania.

Zadajmy nowe pytania, znajdźmy na nie odpowiedzi i nauczmy się tak dużo, jak tylko zdołamy, żeby dokonać własnych ważnych odkryć. Amen 😊