1 copy.jpg

W zeszłym roku obchodziliśmy stulecie uzyskania praw wyborczych kobiet. Trudno mi uwierzyć, że dopiero sto lat nasz głos ma znaczenie! A jednak, jak pokazuje rzeczywistość, jeszcze wiele jest do zrobienia. Przede wszystkim musi zmienić się sposób myślenia niektórych ludzi. I tak się też zastanawiam, jak długa jeszcze przed nami droga do równouprawnienia?

Brawo dla “Wysokich Obcasów” (jak dobrze, że jesteście!) za zorganizowanie Plebiscytu na Polkę Stulecia! Brawo dla Poznania za konkurs dla mieszkańców na Poznaniankę Stulecia! Brawo dla wydawców, którzy publikują wartościowe tytuły, popularyzujące zasługi kobiet!

“Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” to pięknie wydany album z postaciami 35 znaczących bohaterek, tych znanych i tych, o których większość z nas nie ma się pojęcia. Nie sposób wymienić ich wszystkich zasług dla ludzkości, ale jest to między innymi ustanowienie skali Apgar, zaprojektowanie sukienki małej czarnej, odkrycie ciemnej materii, stworzenie innowacyjnej metody pedagogicznej, wywalczenie praw wyborczych, ratowanie Żydów podczas II wojny światowej, liczne odkrycia na tle medycyny, fizyki, przyrody. Są wśród nich: paleontolożka, matematyczka, reporterka, podróżniczka, lotniczka, pisarka, sportsmenka, programistka, malarka, kaskaderka, działaczka maoryska, prymatolożka, architektka, austronautka, balerina, raperka, łowczyni i inne silne kobiety.

Ta cudowna książka – polskiej autorki – opatrzona jest wieloma niezwykłymi malarskimi ilustracjami również Polki – Karoliny Matyjaszkowicz, co czyni właśnie, że jest to piękny album, idealny na prezent, i to nie tylko dla kobiety!

Z drugiej jednak strony, jest to też książka popularnonaukowa, gdyż zawiera mnóstwo ciekawych faktów z różnych dziedzin, jak i miejsc na świecie. Z kolei fakty te przedstawione są w formie opowieści.

Jest więc to publikacja wielowymiarowa. Godna polecenia. Godna przeczytania. Godna posiadania 😊.