Film ”Dziewczyna z Perłą” jest adaptacją powieści Tracy Chevalier pod tym samym tytułem. Film opowiada o holenderskim obrazie Jana Vermeera i okolicznościach jego powstania. Reżyserem filmu jest urodzony w Wielkiej Brytanii Peter Webber, znany między innymi za reżyserię filmów takich jak „Cesarz” czy „Hannibal, po drugiej stronie maski”. Scenariusz na podstawie książki został napisany przez Oliwię Hetreed.
Aktorzy biorący udział w filmie to: Scarlett Johansson jako Griet, Colin Firth (Johannes Vermeer), Tom Wilkinson (Van Ruijven), Judy Parffit (Maria Thins) oraz Essie Davis (Catharina Vermeer).
Film przenosi nas do siedemnastowiecznej Holandii. Film zaczyna się od historii Griet, która zostaje służącą u malarza Johannesa Vermeera. Siedemnastoletnia dziewczyna wyraża zainteresowanie malarstwem, co szybko zauważa Johannes. Veneer dostrzega w niej bratnią duszę, dopuszcza ją do swojego świata kolorów i staje się jej mentorem. Uczy ją jak przygotowuje się farby, co oznacza cień na obrazie, z dumą pokazuje nowe urządzenia. Griet staje się jego uczennicą , muzą i modelką. Coraz więcej czasu zaczynają spędzać razem, dzięki czemu służąca odkrywa w sobie nowe doznania i uczucia względem malarza. Napięta sytuacja rodzinna malarza spowodowana między innymi długami oraz brakiem porozumienia z żoną, stwarzają okazję do wzmocnienia więzi pomiędzy dziewczyną a Vermeerem. Ukradkowe spojrzenia, wymowne gesty oraz podziw nad sztuką stwarzają intymność pomiędzy panem a służącą, która jednak nigdy nie osiągnie niczego konkretnego. Pod koniec filmu pokazany jest dokończony obraz Jana Vermeera, na którym widnieje portret Griet z perłowymi kolczykami jego żony, Cathariny, który trafia w ręce Vana Ruijvenowa.
Gra aktorska w filmie Webbera była bardzo owocna i porywająca. Brak dużej ilości dialogów z powodzeniem zastępowały gesty, spojrzenia, charakterystyczna mimika, dzięki którym widz nie miał trudności ze zrozumieniem poszczególnych scen. Niepowtarzalna muzyka skomponowana przez Alexandra Desplat fantastycznie potęgowała napięcie i kształtowała nastrój filmu. Świetnie została opracowana scenografia filmu; kostiumy oraz rekwizyty, które moim zdaniem bardzo dokładnie i precyzyjnie oddały charakter obrazu siedemnastowiecznej Holandii.
Dodatkowo, zobaczenie niektórych starszych nawyków ludzi z tego wieku jest bardzo interesujące oraz pouczające. Przykładem tego jest powstanie farb, aby móc nimi malować. Zarówno, jak i oko kamery, którego nie widzi się na codzień. Poza tym, technika powstawania farb w ówczesnym wieku zaprezentowana w filmie była bardzo intersująca i pouczająca.
Film „Dziewczyna z Perłą”, na pewno dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a także wzruszeń. Tego rodzaju filmy pomagają pogłębić wiedzę na temat malarstwa oraz pokazują w jakich okolicznościach powstają obrazy.
Po obejrzeniu takiego filmu, nie da się wyjść i o nim zapomnieć. Pozostawia wiele do myślenia i pobudza zainteresowanie światem artystycznym. Według mnie, film był bardzo odkrywczy i emocjonujący. Zaintrygowała mnie historia służącej oraz przedstawiona historia obrazu namalowanego w siedemnastym wieku.
Szczerze polecam i zachęcam do obejrzania tej kinematografii.