20150201avatar1.jpg

22 lutego o godzinie 20:05,na kanale telewizyjnym “Polsat”, obejrzałam film pt.”Avatar”, który ukazał się w kinach pod koniec 2009 roku. Reżyserem tego dzieła jest James Cameron.

Akcja filmu toczy się w roku 2154. Został on wykonany w technice trójwymiarowej. Dodam też, że ”Avatar” jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Akcja toczy się w dalekiej przyszłości. Naukowcy pragną stworzyć istoty podobne do człowieka. Stworzenia te swoim wyglądem przypominają kosmitów, i posiadają cechy ludzkie. Są w wiele wyższe od przeciętnego człowieka, gdyż mają ponad 3 metry wysokości. Charakterystycznym elementem wyglądu jest niebieska skóra i ogon.

Głównym bohaterem jest Jake Sully, sparaliżowany od pasa w dół weteran. Dostaje on szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie ”Avatar”. Zostaje wysłany na Pandorę, gdzie żyją Navi. Był to naród, który ma własny język. Jake, będąc wśród innych Navi w ciele Avatara, dostarczał informacje na temat ich DRA. Temu stowarzyszeniu zależało na niezwykle cennym minerale- unbitanium, którego złoża znajdowały się pod wioską klanu Omatceyza.

Efekty to główna część filmu. Przeważają tu głównie “przesycone” efektami zmyślone lokacje (latające skały, świat avatarów itp.). Oprócz tego spotkać można było egzoszkielety dla żołnierzy.

Muzyka przetacza się przez cały film. Po premierze odnotowano przypadki depresji u ludzi, którzy pragną żyć na planecie Pandora. Odpowiedzialne osoby za film w doskonały sposób ukazały życie na tej planecie. Na’avi są istotami idealnymi i myślę, że każdy człowiek taki powinien być. Niestety, nikt nie będzie idealny, ale każdy powinien do idealności dążyć.

Moim zdaniem jest to film, który trzeba obejrzeć sercem nie rozumem. Jake w prawdziwym świecie jest sparaliżowanym od pasa w dół mężczyzną, który dostaje szanse wzięcia udziału w misji. W ciele Avatara, Jake może poruszać się bez wózka inwalidzkiego, może biegać, skakać, wspinać się, wreszcie czuję się wolny.

W filmie widzimy ludzi, którzy przybywają na Pandorę i robią “demolkę”. Gdyby jednak przyjrzeć się bardziej, możemy zauważyć ludzką chciwość, która po trupach dąży do celu.

Film Jamesa Camerona zdobył wiele nagród, np. Nagroda Akademii Filmowej za najlepsze efekty specjalne, Nagroda Akademii Filmowej za najlepsze zdjęcia, Nagroda Akademii Filmowej za najlepszą scenografię, Złoty Glob za najlepszy film dramatyczny i wiele innych, cennych dla reżysera nagród.

Film od samego początku mi się spodobał. Z chęcią poleciłabym go wszystkim, którzy lubią dobre kino.