IMG_1981.jpg

“Björk Digital” to wystawa światowej sławy islandzkiej artystki, którą można zobaczyć w Starym Browarze w Poznaniu.

Wcześniej była pokazywana m.in.: w Tokio, Sydney, Londynie, Mexico City, Buenos Aires, Los Angeles czy Moskwie. Do współpracy nad projektem Björk zaprosiła światowej sławy reżyserów, programistów i grafików.

Dzięki nowoczesnej technologii razem z wokalistką wkraczamy do jej świata.  Ta podróż ma kilka etapów. Podczas pierwszego z nich chodzimy po dużym pomieszczeniu między dwoma dużymi ekranami autorki, na których jest wyświetlany teledysk. Dookoła rozstawione są głośniki, z każdego z nich wydobywają się mocniej inne dźwięki, dzięki temu utwór brzmi za każdym razem nieco inaczej.

W drugim, siadając na taborecie i zakładając specjalne okulary i słuchawki, przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości. W trzeciej sali oglądamy kolejne dwa teledyski. Czwarty etap pozwala nam jeszcze bardziej przenieść się do nierealnego świata, bo mimo, że tak jak w poprzednich etapach zakładamy gogle i słuchawki, możemy posługiwać się wirtualnymi rękami. Jest to naprawdę fascynujące. Z kolei w ostatnim etapie możemy posługiwać się tabletami i, bawiąc się aplikacją biophilia, tworzyć pojedyncze dźwięki i, po jakimś czasie, muzykę.

Jest to wspaniała podróż do wirtualnego świata, którą będzie można obejrzeć do 31 października. Zapewniam, że wrażenia są niezapomniane i na pewno nie będziecie mogli oderwać wzroku od tych niesamowitych rzeczy.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tej wystawy, gdyż na pewno nie jest ona zwyczajna.