Problemem była i jest przemoc wobec kobiet. Dotyka ona kobiety bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie bądź stan społeczny. Choć największy odsetek bitych, molestowanych kobiet odnotowuje się w Afryce, południowo – wschodniej Azji oraz krajach Bliskiego Wschodu, również w krajach bogatych, wysoko uprzemysłowionych kobiety stają się ofiarami mężów, partnerów, braci, ojców, szefów czy kolegów z pracy.
Cały świat na przestrzeni wieków zmienia się, ewaluuje. Wyraźnie widać to, przyglądając się nowinkom technologicznym, rozwojowi nauki, przemysłu czy medycyny. Ponadto społeczeństwo w dużej mierze zmienia swój światopogląd, hierarchię wartości. Czy wszystko jednak dąży ku lepszemu? Do czego zmierzam?
Pomimo upływu lat stale widocznym problemem jest przemoc wobec kobiet. Dotyka ona kobiety bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie bądź stan społeczny. Choć największy odsetek bitych, molestowanych kobiet odnotowuje się w Afryce, południowo – wschodniej Azji oraz krajach Bliskiego Wschodu, również w krajach bogatych, wysoko uprzemysłowionych kobiety stają się ofiarami mężów, partnerów, braci, ojców, szefów czy kolegów z pracy.
Należy pamiętać, że oprócz przemocy fizycznej istnieje także przemoc psychiczna (jak mówi wiele kobiet będących jej ofiarami „równie, jak nie bardziej bolesna od tej fizycznej”). Choć wiele organizacji rozpoczęło już walkę o równouprawnienie i rozwiązanie tego problemu, wraz z Jagodą Szymczyk podjęłyśmy się przygotowania lekcji na ten temat.
Dnia 31.03.2016r. na lekcji języka polskiego przedstawiłyśmy prezentację przygotowaną w programie Emaze. Oprócz wielu zdjęć i zamieszczonych notatek, wykonałyśmy także kilka wykresów obrazujących skalę problemu. Po reakcjach koleżanek i kolegów wnioskuję, iż nie byli oni świadomi tego, jak poważny jest omawiany problem przemocy wobec kobiet. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie można traktować tego jako temat tabu, należy o tym rozmawiać, dążyć do poprawy sytuacji kobiet.
Podsumowując, sądzę, że organizacja tego typu lekcji bądź spotkań to istotny krok w zapobieganiu przemocy. Cieszę się, że choć w ten sposób mogłyśmy przyczynić się do eliminowania problemu przemocy, choćby wśród naszych rówieśników, wykonując tym samym kolejny krok w stronę szerzenia tolerancji i wyeliminowania dyskryminacji na świecie.
Oto link do prezentacji: https://www.emaze.com/@ACLCQTLF/presentation-name
Komentarze ( )