8 kwietnia uczennice Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w Dębnie, Aleksandra Jelińska oraz Jagoda Szymczyk, wraz z panią Wiolettą Rafałowicz, uczestniczyły w Konferencji podsumowującej projekt: Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI!, zorganizowanej przez Amnesty International.
Konferencja odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w Sali Rudniewa na 4 piętrze.
W wydarzeniu uczestniczyli zarówno uczniowie gimnazjów, jak i liceów, szkół zawodowych, techników czy szkół podstawowych.
Przez cały rok uczestnicy projektu wykonywali różnorodne, autorskie zadania o tematyce antydyskryminacyjnej. Nasza akcja koszulkowa spotkała się z wielkim uznaniem i została opublikowana w publikacji na zakończenie projektu.
Nieformalny początek oraz rejestracja na konferencję rozpoczęły się o godzinie 10:30. Każdy z nas otrzymał literkę, dzięki której wiedziałyśmy, w jakiej grupie jesteśmy. Mogłyśmy również zadecydować, która z grup nas interesuje, którą chcielibyśmy zobaczyć, posłuchać.
Pół godziny później zajęliśmy miejsca, po czym przywitała nas pani Aleksandra Górecka. Następnie głos zabrała dyrektor Amnesty International Polska – pani Draginja Nadażdin. Opowiedziała o działaniach organizacji oraz podziękowała nam, a także naszym opiekunom, za walkę z dyskryminacją.
Z kolei pan Piotr Skrzypczak poruszył temat odwagi w dążeniu do tolerancji, otwartości na sytuację uchodźców, a także opowiedział o swoich początkach w Amnesty International.
Tuż po jego wystąpieniu pani Marzanna Pogorzelska – autorka podsumowującej publikacji, wyraziła swoje zdumienie oraz zachwyt nad różnorodnością oraz kreatywnością projektów.
Na wspomnianą konferencję zaproszono przedstawicieli szkół, których działania zostały opisane w w/w publikacji.
O 11:30 rozpoczęliśmy prezentację naszych projektów. Wraz z Jagodą zaprezentowałyśmy wykonane przez nas oraz naszych kolegów i koleżanki działania, przedstawiłyśmy wykonaną w programie Emaze prezentację multimedialną, po czym odpowiedziałyśmy na pytania frapujące uczestników konferencji.
Na trudne pytania udzielała odpowiedzi pani Wioletta Rafałowicz, która również opowiadała o trudnościach w realizacji projektu. Podpowiadała opiekunom grup, jak zrealizować konkretne akcje i zachęcić młodzież do uczestniczenia w nich.
Byliśmy grupą, która wykonała najwięcej zadań adresowanych do społeczności szkolnej.
O godzinie 14:00 wzięliśmy udział w akcji fotograficznej. Ułożyliśmy hasło „Szkoła wolna od dyskryminacji” i wykonaliśmy z nim pamiątkowe zdjęcie przed Pałacem Kultury i Nauki.
Po obiedzie mogłyśmy wziąć udział w warsztatach w formule „Open Space”, czyli odbywających się jednocześnie. Każdy w dowolnym momencie mógł zakończyć pracę z jedną grupą i przenieść się na inną sesję. Oto lista warsztatów:
1. Konsultacje strategii Amnesty International (2016-2019), Justyna Lipka
Podczas tej sesji tworzyliśmy plakaty obrazujące Amnesty International w postaci wybranego pojazdu. Musieliśmy krótko uzasadnić swój wybór, uwzględnić czyhające na pojazd przeszkody, a także paliwo napędowe oraz obszar podróży.
2. Jak dalej angażować się w działalność Amnesty International?, Marianna Rutkowska
3. Działania antydyskryminacyjne w społeczności szkolnej i lokalnej, Izabela Podsiadło – Dacewicz
4. Prawa człowieka przy użyciu metody dramy, Izabela Pisarek, Michał Kłopocki
Podczas tych warsztatów wykonaliśmy kilka ćwiczeń rozluźniających, a także takich, które ukazują, jak czują się osoby, które dominują, a także te, które są manipulowane. Porozmawialiśmy również o swoich odczuciach i refleksjach po odbytej sesji.
Niestety, nic co dobre nie trwa wiecznie. O godzinie 16:30 konferencja dobiegła końca. Na pamiątkę wykonałyśmy zdjęcie na ściance z banerami Amnesty International. Jestem niezwykle szczęśliwa i dumna, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu. Mam nadzieję, że to nie koniec mojej współpracy z tą organizacją.
Nagrodą dla nas był udział w Konferencji oraz zwiedzanie stolicy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie udzielono nam pomocy materialnej.
Dziękujemy za wsparcie finansowe
panu Jarosławowi Ostremu- Kierownikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Dębnie
panu Pawłowi Chrobakowi- przewodniczącemu Rady Miejskiej w Dębnie.
Aleksandra Jelińska
z panią Wiolettą Rafałowicz
Komentarze ( )