Jeździectwo jest uznawane za jedną z najstarszych oraz najtrudniejszych dyscyplin sportowych. W tym sporcie w połowie jesteśmy zależni od drugiej istoty, która na dodatek nie jest człowiekiem. Spróbuję Wam przybliżyć świat wspaniałych zwierząt, jakimi są konie.
Jak zacząć przygodę z jeździectwem?
Masz chęć doświadczyć niepowtarzalnego przeżycia? Musisz jednak pamiętać, że może się z tym wiązać pewne ryzyko. Konie wyczuwają nasze emocje, na które reagują. Jeśli podchodząc, będziesz odczuwać strach, on automatycznie go rozezna i zacznie zachowywać się niespokojnie. Najważniejsze jest, aby podchodzić do konia ze spokojem, bez nerwów.
Na początku nie będzie Ci potrzebny profesjonalny ekwipunek, w końcu „nie sprzęt, a technika czyni z ciebie zawodnika”. Trochę nauki teorii przed rozpoczęciem jazdy zawsze się przyda, gwarantuję, że zdobycie wiedzy na ten temat wyjdzie Ci na dobre. Zastanów się również, który styl jazdy Cię interesuje – klasyczny, czy western. Gdy znajdziesz stadninę, która Cię zaciekawi, dowiedz się, czy pracują tam wykwalifikowani instruktorzy zapewniający nowicjuszom kask bądź toczek. Koń jest zwierzęciem płochliwym, ze względów bezpieczeństwa przedmiot ten jest niezbędny, bez niego nie powinno się wsiadać na wierzchowca, a uratował on życie niejednemu jeźdźcowi.
Jak się rozwijać?
Swoje umiejętności będziemy w stanie polepszyć tylko wtedy, gdy będziemy mieć z koniem wzajemne zaufanie do siebie i chęć współpracy. Jest to sport, którego uczymy się przez całe życie. Każda chwila spędzona na grzbiecie rumaka przyniesie coś nowego. Każdy nowy koń, którego dosiądziemy, przekaże nam dotychczas nieznane doświadczenie. Nadejdzie czas, w którym twój instruktor stwierdzi, że jesteś gotów, by przebyć swój pierwszy, konkretny test umiejętności – ustanowiony przez Polski Związek Jeździecki: egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką. Z czasem, wraz ze wzrostem umiejętności, możesz mieć możliwość zdawania egzaminu na Srebrną i Złotą Odznakę.
Jak przebiega test na Brązową Odznakę? Egzamin składa się z części praktycznej, czyli wykonania ustalonego przejazdu (elementy ujeżdżania+ parkour) oraz opieka stajenna. Zaliczając część praktyczną, przystępujesz do części teoretycznej, w której zawartych jest 345 pytań z zakresu „świata koni”. Zdobywając BOJ (Brązową Odznakę Jeździecką) możesz starać się o kolejne (SOJ i ZOJ). Ich posiadanie otwiera nam drogę do udziału w zawodach i rozpoczęcia kariery sportowca.
A może by tak własny czterokopytny?
Z doświadczenia wiem, że w życiu każdego koniarza pojawia się chęć posiadania własnego wierzchowca. Co wtedy? Jeśli wiesz, że dysponujesz wystarczającą wiedzą i umiejętnościami, możesz zacząć rozważać tą kwestię. W przypadku, gdy nie posiadasz odpowiedniej ilości funduszy lub czasu, który chciałbyś przeznaczyć dla konia, masz możliwość podjęcia dzierżawy bądź współdzierżawy. Wybierając swojego towarzysza, kieruj się tym, co chciałbyś z nim osiągnąć. Pragniesz wspinać się z nim po szczeblach kariery jeździeckiej, czy jesteś zwolennikiem rekreacji? Każdy koń zaoferuje Ci coś innego.
W jeździectwie najlepsze jest to, że nigdy nie jest na nie za późno oraz jest ono dla każdego. Oferuje wiele korzyści, w tym zdrowotnych (hipoterapia to jedna z najskuteczniejszych form rehabilitacji). Nad czym tu się dłużej zastanawiać? Zajrzyj do Internetu i bierz się za szukanie stajni w swojej okolicy, a gdy poznasz jeździecki świat, zapewniam, że Twoje życie przejdzie wcześniej Ci nieznaną metamorfozę.
Komentarze ( )