12B15BF611724E02B4C63CF89AC9AB33.jpeg

18 września 2017 r. w Dębnie obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Organizatorem był Związek Sybiraków w Dębnie. Delegację z naszej szkoły stanowili uczniowie z klasy III a, III b i III d.

Uczniowie pod kierunkiem pani Magdaleny Umińskiej zaprezentowali swoje umiejetności artystyczne.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Rady Młodzieżowej miasta Dębna. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością : burmistrz miasta Dębna pan Piotr Downar, członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków –  w Gorzowie Wlkp. pan Adam Starszuk, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Adam Chrobak, radni miejscy: pani Halina Stańczak, pani Krystyna Zioła, pani Iwona Szostowska- dyr. SP Nr 1, pan Adam Kaczmarczyk- wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, pani Dorota Ulicz-dyr. Przedszkola Nr 2  oraz sami Sybiracy.

Światowy Dzień Sybiraków rozpoczął się od uroczystej Mszy Św. w Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie o godz. 9.00. Uroczystość podkreślały poczty sztandarowe liceum, szkoły katolickiej, Związku Sybiraków i Rady Miasta.

Msza budziła w uczestnikach przygnębiające wspomnienia. Oddano hołd Sybirakom poległym na Syberii podczas Ewangelii. Po mszy św. udaliśmy się na cmentarz przy ul. Włościańskiej.   W miejscu tym delegacje stawiały znicze pod pomnikiem Matki Sybiraczki i składały wiązanki kwiatów.

Wtedy odbyło się uroczyste powitanie obecnych gości. Zostali oni wprowadzeni w poruszającą historię ludzi pod jarzmem nieprzyjaciela przez panią wiceprzewodniczącą Koła Sybiraków w Dębnie- panią Teresę Wiśniewską.

„ Bardzo się cieszę, że na uroczystość przybyło tyle młodzieży i chciałabym, żeby społeczeństwo było lepiej uświadomione w temacie zsyłki na Sybir oraz będę chciała wraz z Kołem Sybiraków w Dębnie kultywować obchody Dnia Sybiraka.”

Kolejnym punktem programu były występy  artystyczne w DOK-u uczniów klas III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dębnie oraz przedszkolaków z Przedszkola Nr 2 w Dębnie.  Na sali widoczne było wzruszenie Sybiraków, o których była mowa podczas recytowania wierszy oraz opowiadania historii poszczególnych dotkniętych  sytuacją ludzi –zesłańców. Przedszkolaki zadbały o oprawę muzyczną- zaśpiewały tematycznie pieśni.

Unikalna atmosfera, chwila zadumy została podsumowana gromkimi brawami gości. Goście zostali zaproszeni zostali na obiad, a później odbyły się narady Zarządu.

Uważam, że uroczystość była wspaniałą inicjatywą żyjących Sybiraków. Młodzież mogła dowiedzieć się więcej na temat lekcji historii  z życia Sybiraka oraz uświadomić sobie ciężki los podległych i żyjących do dziś Sybiraków.

Mam nadzieję, że tradycja spotkania się i opowiadania okrutnej historii będzie nadal kultywowana. Świadoma tej tragedii, jestem dumna z postawy Sybiraków.