PICT0039.JPG

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie.

W historii naszego kraju 16 października pozostaje dniem szczególnym, bo przypomina o niezwykłym wydarzeniu – wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża.  Rokrocznie jest obchodzony w sztumskim gimnazjum jako Dzień Patrona. Jednakże w tym roku po raz pierwszy do programu święta szkoły wpisano wyjazd młodzieży na Jasną Górę, gdzie 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zgromadziła w czwartek, 9 października blisko 25 tys. uczniów z ponad 500 szkół. Na doroczną modlitwę przybyli z całej Polski księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, władze oświatowe oraz dzieci i młodzież ze  szkół, noszących imię Jana Pawła II. Jasnogórski szczyt zdobiło ponad 500 sztandarów. Wśród  pielgrzymów  po raz pierwszy obecni byli uczniowie klas trzecich z Gimnazjum nr 1 w Sztumie. I ich sztandar także powiewał u stóp jasnogórskiej Madonny.
Czterdziestu trzecioklasistów z panią dyrektor, wychowawcami, katechetami i księdzem wyruszyło w drogę w czwartkowy poranek, aby od rana uczestniczyć w bogatym programie spotkania. Po przyjeździe na Jasną Górę, po krótkim zaledwie odpoczynku, uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej przed jasnogórskim szczytem pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. koncelebrowanej przez  biskupa Henryka Tomasika, duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki stały się  słowa:
„Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”.
Towarzyszyły jej relikwie Jana Pawła II.

Pielgrzymi w tym roku świętowali kanonizację Jana Pawła II.
Po uroczystej Eucharystii sztumska grupa przeszła Aleją Najświętszej Maryi Panny – główną, reprezentacyjną arterią komunikacyjną centrum miasta.
Zmęczeni długą  podróżą,  pełni wrażeń i przeżyć duchowych udali się na kwatery u sióstr zakonnych, gdzie mogli odpocząć po trudach i wzmocnić nadwątlone siły kolacją, która –oczywiście – wszystkim niebywale smakowała. Zwieńczeniem pierwszego dnia pobytu był u dział w Apelu Jasnogórskim.
Kolejny dzień pielgrzymki młodzi pielgrzymi rozpoczęli uczestnictwem  w drodze krzyżowej, odprawionej przez ks. Jerzego na jasnogórskich  murach.  Ten dzień stał się doskonałą okazją do poznania  jasnogórskiego sanktuarium. Dla przybywających do tego miejsca  najważniejsza była oczywiście Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej ze słynącym licznymi cudami obrazem. Młodzież miała także okazję odwiedzić pięknie odnowioną  trzynawową bazylikę w stylu barokowym. W skarbcu podziwiała zgromadzone wota, o różnym charakterze i wymowie. Obok eksponatów o wielkiej wartości artystycznej (monstrancje, kielichy czy biżuteria) uczniowie docenili też inne, mające walor pamiątkowy i uczuciowy, zawierające cząstkę ludzkiego życia; cierpienia, radości, doznanych łask, na przykład dary więźniów obozów zagłady, zesłańców, internowanych przez systemy totalitarne.
Kolejnym poznanym miejscem była Kaplica Pamięci Narodu, nosząca imię o. Kordeckiego, która pełni funkcję mauzoleum gdzie umieszczono urny z prochami poległych w obronie ojczyzny Polaków (młodych powstańców powstania warszawskiego 1944, żołnierzy Armii Krajowej, zgładzonych w obozach koncentracyjnych i zagłady, a także stalinowskich łagrach) oraz ziemię z miejsc kaźni (m.in. żołnierzy powstania listopadowego, powstania styczniowego, I i II wojny światowej – spod Tobruku, Narviku, Westerplatte i in., strajkujących w Poznaniu, Radomiu, Gdańsku, na Śląsku oraz z miejsca męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki).
Młodzi sztumianie  mieli okazję  podziwiać eksponaty w Sali Maryjnej i zatrzymać się na chwilę nad historią najnowszą przy bastionie św. Rocha, gdzie zgromadzono  pamiątki przypominające ofiary katastrofy smoleńskiej. Pokonali również 516 schodów, aby dostać się na szczyt  barokowej wieży.
Nie wszystkie miejsca udało się dokładnie poznać podczas tej krótkiej wizyty, a już nadeszła  pora odjazdu. Jeszcze tylko jakieś pokrzepienie dla ciała, aby w powrotnej podróży zachować zdrowie i siły i czas ruszać do Sztumu.
Wyjazd nie tylko pozwolił przeżyć niezwykłe chwile na modlitwie i dostarczył  doskonałej okazji do poznania słynnego miejsca. Pielgrzymka trzecioklasistów zapoczątkowała nową tradycję sztumskiego gimnazjum – wyjazdu najstarszych klas do jasnogórskiego sanktuarium na spotkanie wielkiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, aby każdy kolejny dzień przeżywać jako coraz lepsi ludzie.