pamiec_1_07.JPG

Wyjazd do Warszawy nagrodą dla uczestników II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Fundacji Ostoja “Pamięć nieustająca”.

Ośmioro uczniów naszej szkoły brało udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno – literackiego Fundacji Ostoja “Pamięć nieustająca”. Zadaniem uczestników było przygotowanie opowiadania, scenariusza, napisanie wiersza związanego z wybranym wydarzeniem historycznym z ostatnich 100 lat. Naszej szkole jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Kunerta przyznało wyróżnienie  i zaprosiło na uroczystą galę, która odbyła się 09 listopada w auli dawnej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Uroczysta Gala została poprzedzona  złożeniem wieńców od Fundacji i finalistów przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystej zmiany wart o godz. 12:00. W imieniu uczestników konkursu wieńce złożyli Krzysztof Urbański i Kacper Pomorski. Dla nas wszystkich był to bardzo wzruszający moment. Na Placu Piłsudskiego zawarliśmy znajomość z płk. Kubarkiem z Dowództwa Garnizonu Warszawskiego odpowiedzialnego za ceremoniał wojskowy (11 listopada towarzyszył delegacji prezydenta B. Komorowskiego.)

W auli biblioteki UW nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień . Nagrody dla naszej szkoły zostały ufundowane przez Fundację Ostoja (książki) oraz KBS w Sztumie (telewizor). Dziękujemy!

Na gali wręczenia nagród wśród honorowych gości byli prezes Fundacji, min. Andrzej Kunert, prof. B. Otwinowska – była sanitariuszka. Nasz znajomy płk. Kubarczyk. Uroczystość uświetnił występ dziecięcego chóru  działającego przy Grupie Rekonstrukcyjnej  Garnizonu Dęblin. Chór  ten w maju  uczestniczył w uroczystościach na Monte Cassino.

Po Gali w towarzystwie wolontariusza Tomka spacerowaliśmy pięknie udekorowanym szlakiem królewskim oraz zwiedziliśmy Izbę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawskiego, gdzie między innymi przechowuje się Księgi Pamiątkowe  Grobu Nieznanego Żołnierza od jego początków w 1925r. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Najpiękniejszą salą jest Sala Kolumnowa, w której odbywały się obrady Okrągłego Stołu.  Piękny wystrój mają także: Sala Biała, Herbowa czy Kaplica Pałacowa. Przepięknie prezentowała się elewacja główna Pałacu, udekorowana już na Święto Niepodległości. Nie mogliśmy oderwać oczu od iluminacji świetlnej , na której biały orzeł pięknie prezentował się na amarantowym tle. Na dziedzińcu obok ks. Józefa błyszczał historyczny cadilak marszałka Piłsudskiego.Tym wyjazdem rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Niepodległości.