Urodził się w USA, w 1942 roku w Nowym Jorku. Z zawodu – reżyser, scenarzysta, montażysta, producent filmowy i aktor. W 2007 roku został doceniony przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, otrzymując Oskara za reżyserię filmu „Infiltracja”. Mowa oczywiście o Maritnie Scorsese – człowieku, który odcisnął ślad na kartach historii światowego kina nieblednącym tuszem.
Dorastał w dzielnicy Manhattanu, którego uliczne życie ukształtowało późniejszą wizję jego filmów. Martin Scorsese urodził się artystą. W wieku ośmiu lat chciał zostać malarzem, jednocześnie bardzo zainteresował się filmem, gdy w 1948 roku jego rodzina, jako jedna z nielicznych, kupiła telewizor. Dzięki niemu młody Martin poznawał ówczesne dzieła hollywodzkiego, japońskiego i europejskiego kina, a wybór drogi przyszłości stawał się coraz prostszy.
W 1965 roku skończył studia, a już rok wcześniej uzyskał nagrodę w konkursie imienia Jesse L. Lasky’ego za film „It’s Not Just You, Murray”. Od tego momentu Martin Scorsese szybko zaczął nawiązywać istotne i trwałe znajomości, a jego kariera potoczyła się w szybkim tempie, często obfitując w nagrody i wyróżnienia.
Twórczość Martina Scorsese jest bardzo określona, można ją zamknąć w wąskich ramach, chociażby dlatego, że ma charakter mocno autobiograficzny. Jego filmy najczęściej są oknami wychodzącymi na brutalną rzeczywistość. Fabuły oparte na prawach świata przestępczego, przedstawienie mechanizmów działających wewnątrz mafii czy wątki ulicznych gangów mają za zadanie podkreślenie zła, które tak naprawdę, w mniejszym lub większym stopniu, możemy odnaleźć na każdej płaszczyźnie codziennego życia. Martin Scorsese nie boi się prawdy. To na nią w swych dziełach kieruje strumień światła, czego często nie są w stanie zrobić inni artyści. Dlatego jego obrazy cechuje szczerość, a sam reżyser zyskuje sympatyków.
Po dokładnym zapoznaniu się z całym dorobkiem Martina Scorsese łatwo zauważyć powtarzalność w doborze aktorów, a po jeszcze głębszej analizie poszczególnych produkcji można dojść do wniosku, że grono montażystów, operatorów dźwięków i kamery zatacza także niewielki krąg. Martin Scorsese, współpracując z tymi samymi ludźmi, nadał specyficzny charakter swojej kinematografii – jest oryginalna i utrzymana na bardzo wysokim poziomie (co jest razem trudne do osiągnięcia). W filmach w reżyserii Martina Scorsese liczą się ludzie i muzyka – w mniejszym stopniu akcja i wydarzenia. To właśnie skomplikowane portrety psychologiczne bohaterów i ich działania, potęgowane zawsze fenomenalnym dźwiękiem, powodują, że sale kin są pełne, a fani Martina Scorsese pozostaną wierni jemu i światu jego wyobraźni.
Komentarze ( )