1235921b9239fa28-obudz-sie_front_300dpi1-337x535

Są takie miejsca, które już po pierwszym spotkaniu zapadają nam głęboko w pamięć, dlatego lubimy często do nich wracać. I kiedy wydaje nam się, że znamy je już jak własną kieszeń, i nic nowego nie może nas tam spotkać, okazuje się jak bardzo możemy być omylni…

Główni bohaterowie książki ,,Obudź się Kopciuszku”, której autorką jest Natalia Sońska (swoją drogą pochodząca z Łańcuta), poznali się w górach i chociaż wydawało im się, że znają je już bardzo dobrze, one zaskoczyły ich jeszcze bardziej. Właśnie to miejsce przyniosło ich życiu wiele dobrych, ale również złych chwil. Alicja jest samotną lekarką i pracuje w jednym z krakowskich szpitali, a do Zakopanego wróciła po kilku latach, po namowach przyjaciół, z którymi ma spędzić tutaj sylwestra. Michał to ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a góry to jego dom, miejsce, bez którego nie wyobraża sobie życia. Wszyscy bohaterowie tej książki przeżywają przygody, które tak naprawdę, mogłyby się przydarzyć każdemu z nas. I to właśnie jest bardzo dużym atutem tej książki. Jako czytelnicy jesteśmy w stanie umiejscowić się gdzieś w tej historii, stać się jej częścią. Razem z bohaterami przeżywamy radosne i smutne chwile, z nimi się cieszymy i martwimy, śmiejemy i płaczemy.

Opisy przyrody są kolejnym niewątpliwym atutem ,,Obudź się Kopciuszku”. Gdy je czytamy tworzy się wokół nas piękny obraz polskich Tatr. Ma się wielką ochotę wejść na te same szlaki, dotknąć śniegu, poczuć powiew halnego czy zobaczyć o poranku uśpiony Giewont.

Postacie bohaterów są tak bardzo realistyczne, że aż chcielibyśmy je poznać i się z nimi zaprzyjaźnić. Starsza pani Aniela jest uosobieniem życiowych mądrości i rad, które przydają się nie tylko głównej bohaterce, ale i czytelnikowi. Każdy może zaczerpnąć coś dla siebie. Michał ma przepiękne, granatowe oczy, w których z pewnością zakochałaby się niejedna dziewczyna. Znajomi Alicji ukazują piękno prawdziwej przyjaźni. Kiedy trzeba potrafią ją pocieszyć, przytulić, ale też upomnieć, a czasem nawet pokrzyczeć. Rodzina głównego bohatera jest taka, jak zapewne rodziny większości czytelników – ciekawska, troskliwa, a czasami wścibska.

Można by się pokusić o stwierdzenie, że książka jest niemal idealna. Niemal, ponieważ, moim zdaniem, ma jedną, małą wadę. A mianowicie zakończenie, którym jest bajka opowiadana przez główną bohaterkę. Myślę, że raczej nie takiego zakończenia spodziewali się czytelnicy. Z drugiej jednak strony jest ono nieoczywiste, inne niż w pozostałych książkach tej autorki i to może być też dużym atutem, dla którego warto sięgnąć akurat po tę książkę.

,,Obudź się Kopciuszku” to powieść obyczajowa, która pokazuje blaski i cienie codziennego życia. W swej prostocie jest jednak wyjątkowa i warto po nią sięgnąć, bo, kto wie, czy nie zmieni naszego patrzenia na świat, tak, jak stało się to w przypadku głównej bohaterki, Alicji?

Recenzja powstała jako element realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Komentarze ()