7 lutego 2018 roku w ramach lekcji języka polskiego udaliśmy się na spotkanie do Biblioteki Miejskiej im. A.Dobrowolskiego w Dębnie. Gościem tego spotkania był profesor Stanisław Sławomir Nicieja- historyk, biografista, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator RP V kadencji.
Profesor Nicieja jest wybitnym znawcą dziejów Kresów Wschodnich, czego dowodem jest między innymi 10 -tomowa ,,Kresowa Atlantyda”. Autor opowiadał o zaskakującej historii naszego kraju, zaczynając od 1612 roku, kiedy Polacy opanowali Kreml w wyniku działań wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618 przez powstańców Ludowych. Jednak już 7 listopada Polacy zostali wygnani. Obywatele nie poddawali się i walczyli o odzyskanie niepodległości, zaczynając od pierwszego rozbioru w 1772 roku. Hetmani byli niezadowoleni z reform, więc zawiązali Konfederację Targowicką w 1792 roku, prosząc Carycę Katarzynę o pomoc. Doszło do wojny, która kończy się klęską Polski i drugim rozbiorem w 1793 r. Bitwy, które wydarzyły się przed ostatnim rozbiorem, to 04.04.1794 -pod Racławicami, w której zwycięstwo odnieśli nasi obywatele. Jednak druga wydarzyła się 10.10.1794 r pod Maciejowicami i zakończyła się klęską. Wiosna Ludów była falą wielkich rewolucji i powstań, do których doszło w 1848 roku. Wybuchła ona na terenie Galicji i Wielkopolski. Wystąpienie Polaków kończy się klęską. Jednymi korzyściami były zniesienie pańszczyzny w zaborze austriackim. Jak mówił profesor, podczas obrony Lwowa, Ukraińcy wyprzedzili na wschód Polaków.
Po ogłoszeniu przez Ukraińców, że to stolica polska, młodzież ogłasza ,,Bunt Młodzieży”. Broniąc terenu, ginie ok. 3,5 tys. ludzi.
Na zakończenie każdy z uczestników miał za zadanie dowiedzieć się, skąd pochodzą jego przodkowie.
Prelekcja bardzo mi się podobała. Pozwoliła mi poszerzyć wiedzę o historii naszego kraju. Mam nadzieję, że takie wydarzenia już się nie powtórzą. Sposób, w jaki opowiadał pan Stanisław Nicieja bardzo zachęcił mnie do przeczytania jego książek.
Komentarze ( )