Każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju. Nie ma na świecie ludzi takich samych. Różnimy się pod różnymi względami, np.: kolorem skóry, światopoglądem religijnym lub mówimy innymi językami. Ta różnorodność prowadzi do zjawiska, jakim jest tolerancja lub jej brak.
Czym jest ta tolerancja?
Tolerancja to poszanowanie innych osób, które mają własne poglądy, upodobania czy też wierzenia. Tacy ludzie, mimo swojej odrębności, nie są gorsi od nas. Ważne jest, aby potrafić je zaakceptować. Warto postawić się na miejscu osoby, która według nas jest gorsza. W końcu dla niej my również możemy być inni. Nie powinniśmy odwracać się od takich ludzi. Wręcz przeciwnie. Jest to dla nas okazja do poznania ich oraz zaakceptowania. Zastanówmy się, czy w każdym człowieku ważniejszy jest kolor skóry czy jego charakter, kultura i czy jest dobry. Dlatego najważniejsze jest, aby takie osoby najpierw poznać i starać się je zaakceptować zanim zbyt pochopnie nazwiemy je gorszymy i innymi.
Przejawy nietolerancji w dzisiejszym świecie
Żyjemy w świecie, w którym tolerancja powinna być jedną z głównych wartości. Lecz czy tak jest? Okazuje się, że była i jest ona głównym powodem sporów i ataków agresji. Jedną z kumulacji skrajnej nietolerancji była II Wojna Światowa. Śmierć poniosły miliony ludzi, którzy niczym sobie na nią nie zasłużyli.
Aktualnie problemem nietolerancji przejawia się na przykład brak akceptacji dla osób niepełnosprawnych i chorych na przewlekłe choroby. Powodem takiego zachowania jest często niewiedza. Osoby niepełnosprawne, czy też chore (na przykład na AIDS) mogą, jak my, żyć i funkcjonować. One również mają uczucia, które bardzo łatwo można urazić.
Każdy człowiek jest indywidualnością. Dzięki temu nasz świat jest urozmaicony i dlatego należy uszanować inność.