Zawstydzenie, brak wiary w siebie, smutek, porównywanie się z innymi to pierwsze widoczne objawy niskiej samooceny – podaje portal ,,ABC zdrowie’’. Niska samoocena jest częstym problemem niezauważanym przez nas na co dzień.
Samoocena to ocena własnej wartości, jest to postawa względem samego siebie. Samoocena definiuje nas jako ludzi, jeżeli jest wysoka, może bardzo ułatwić nam życie i przydać się w wielu codziennych sytuacjach. Jednak gdy jest zbyt wysoka, może zaburzyć nasze kontakty z innymi. Samoocena to inaczej obraz siebie, schemat „ja” lub poczucie własnej wartości.
Zbyt niska samoocena może wynikać z wielu czynników, takich jak wychowanie, otoczenie, w którym żyjemy lub niedostateczne poznanie samego siebie. Często osoby z zaniżoną samooceną nie wiedzą, skąd wziął się ich problem i jakie mogą być jego konsekwencje w przyszłości. Zaniżona samoocena może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych takich jak: depresja, różnego rodzaju lęki czy alkoholizm. Objawy niskiej samooceny łatwiej jest dostrzec u kogoś innego niż u siebie.
Stawianie sobie zbyt ambitnych celów, obawa przed kompromitacją, silne emocjonalne reagowanie na krytykę to tylko niektóre zachowania, które mogą świadczyć o zaniżonej samoocenie. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości nie wierzą w siebie i bezpodstawnie uważają się za gorsze od innych.
Walka z niską samooceną nie jest łatwa, ponieważ osoby z tym problemem od razu zakładają porażkę. Najlepszą metodą jest praca małymi kroczkami, stawianie sobie niewielkich celów i ich realizacja. Po każdym małym sukcesie wzrośnie nasza pewność siebie i samoocena. Jeśli zna się osobę z zaniżoną samooceną, najlepszą pomocą jest uświadomienie jej tego. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zdanie sobie sprawy z istniejącego problemu i chęć pracy nad nim. Często takiej osobie trudno jest przełamać swoje lęki i obawy, dlatego najlepiej, gdy ktoś bliski ją wspiera, a jeżeli nie posiada się takiej osoby, najlepiej udać się do psychologa, który pomoże pozbyć się tego problemu.
Komentarze ( )