Rozpoczął się grudzień a wraz z nim prawdziwy maraton świąteczny. Zaczynamy tradycyjnie od Mikołajek. Data 6 grudnia jest znana praktycznie każdemu dziecku w Polsce, ale czy wszędzie Mikołaj przychodzi w ten sam dzień? No i najważniejsze pytanie, czy ta sama postać przynosi prezenty? Sprawdźmy w Mikołajowym tempie tradycje tego dnia w innych krajach.
Zwyczaj dawania i otrzymywania prezentów 6 grudnia istnieje już od X wieku. Związane jest to z historią życia biskupa z Miry. Żył on na przełomie III i IV wieku naszej ery. Rozdawał on prezenty biednym dzieciom i dbał o najbardziej potrzebujących, ponieważ pochodził z zamożnej rodziny i był bogaty, a chciał pomagać innym. Natomiast teraz dostawanie i dawanie prezentów jest dla rozrywki.
W Ukrainie mikołajki obchodzone są 19 grudnia. Podobnie jak w Polsce dzieci piszą listy, umieszczają je przy oknie, a potem w mikołajki znajdują prezenty pod poduszką . Tam jest dziadek Mróz. Wyobrażają go sobie jako księdza, a nie jak u nas – grubego mężczyznę w czerwonym ubraniu.
W Niemczech Mikołaj daje prezenty z nocy z 5 na 6 grudnia. Dzieci wystawiają buty, albo specjalne skarpety przed dom, a Mikołaj w nocy wkłada do nich prezenty. Bawarii Mikołajowi towarzyszy Kampus, czyli odpowiednik diabła, który karze niegrzeczne dzieci. Wywodzi się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego, uważany za pół kozę, pół demona, a jego wygląd jest straszny. Natomiast na północy Niemiec przychodzi Knecht Ruprecht, który jest cały czarny, a nie biało-czerwony jak u nas
W Czechach to święto obchodzi się 5 grudnia. Z Mikołajem idzie również Diabeł, który jest na twarzy umazany sadzą, oraz Anioł, który jest oczywiście śliczny. A Diabeł nosi plecach worek, z którego wystają małe nóżki. Ma on za zadnie straszyć dzieci piekłem, a Anioł je broni. Dobre dzieci dostają prezenty, a niegrzeczne, jeśli mają szczęście i nie skończą w worze Diabła, to dostaną worek ziemniaków albo węgla.
W Finlandii obchodzi się mikołajki 6 grudnia i są połączone z Dniem Niepodległości. Jeszcze w XX wieku ten dzień świętowano z dużą powagą, śpiewając patriotyczne pieśni oraz wysłuchując przemówień i mszy w kościołach. Natomiast teraz obchodzi się go mniej patetycznie. Finowie organizują koncerty, ceremonię oraz bal w Pałacu Prezydenckim transmitowany w fińskiej telewizji. Mają biało-niebieskie dekoracje, czyli w kolorach w ich flagi, oraz tradycyjnie dwie świeczki w każdym oknie domu.
W Hiszpanii nie ma mikołajek w grudniu. Tam dostaje się prezenty 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. Jeśli dziecko było niegrzeczne, dostaje kawałek cukru przypominający bryłę węgla. W wielu domach podaje się również specjalny rodzaj ciasta, ale nie można go jeść normalnie, tylko bardzo ostrożnie, ponieważ w środku znajduje się figurka. Jeśli ktoś ją znajdzie w swoim kawałku, będzie miał szczęście przez cały rok, oczywiście jeżeli nie złamie zęba albo nie zje swojej nagrody. A dzień przed, czyli 5 stycznia, w niektórych miastach organizowany jest pochód Trzech Króli. W ten dzień Królowie i ich pomocnicy rozdają dzieciom cukierki albo węgiel.
Źródła informacji:
Historia Mikołaja- https://dziecisawazne.pl/prawdziwa-historia-mikolaja/
Mikołajki w Ukrainie- https://echo24.tv/jak-ukraincy-swietuja-mikolajki-9594/
Mikołajki w Niemczech- https://polskiobserwator.de/osiedlenie-sie/sa-obchodzone-mikolajki-niemczech/
Mikołajki w Czechach- https://ewelinaknotek.com/mikolajki-w-czechach/
Mikołajki w Findlandii- https://www.krakow.pl/otwarty_na_swiat/kartka_z_kalendarza/244889,2133,komunikat,mikolajki_i____dzien_niepodleglosci_finlandii.html?_ga=2.124248202.1842704173.1607192703-946767290.1603087458
Mikołajki w Hiszpani- https://www.hiszpanskidlapolakow.com/o-hiszpanii/kiedy-hiszpanie-obchodza-mikolajki/