Mdina032.jpg

Wycieczka nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu do dawnej stolicy Malty – Mdiny odbyła się w ramach projektu edukacyjnego “Znaki inności”, a sfinansowano ją ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PO WER.

Mdina położona jest w centralnej części wyspy.  Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami, ale również fosą – obecnie to park, w którym można schronić się podczas upalnych dni.

Mdina słynie przede wszystkim jako Ciche Miasto – na jego teren autami wjechać mogą tylko wybrani: nieliczni mieszkańcy, samochody dostawcze, służby porządkowe oraz nowożeńcy.

Wysokie mury zapewniają chłód w gorący dzień, wąskie uliczki i domy w kolorze piaskowca dodają jeszcze więcej uroku temu miejscu. Choć w mieście jest kilka atrakcji (kościoły, muzea), które można zwiedzić, to na nauczycielkach ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu największe wrażenie zrobiły właśnie ciasne uliczki Mdiny.

Uroki miasta Mdiny możemy podziwiać, dzięki szkoleniom nauczycieli  w ramach programu PO WER „Znaki inności”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.