IMG_20190513_111224.jpg

13 maja klasa 5 a uczestniczyła w kolejnej serii wykładów w Centrum Kongresowo – Dydaktycznym przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Tam, w ramach projektu „Mały Medyk”, organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, wysłuchali z zainteresowaniem wykładów.

Pierwszy z nich – dziecięcy – wygłosili Jakub Janny oraz Mikołaj Płócieniczak ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów. Jego temat brzmiał: „Z boiska do Medyka, czyli co zrobić, aby zostać sportowcem lub po prostu zdrowym człowiekiem”. Chłopcy przedstawili nam zasady dobrego odżywiania i sposoby dbania o naszą kondycję. Następnie, uczniowie scharakteryzowali nasz współczesny tryb życia. Próbowali wyjaśnić, gdzie możemy odnaleźć sport w codziennym życiu. Po uzasadnieniu, dlaczego warto uprawiać sport, przedstawili, jak wygląda „typowa” dieta sportowca. Scharakteryzowali sylwetki kobiet w sporcie oraz przedstawili, co należy robić, kiedy przytrafią się nam kontuzje.

Następnie swój wykład wygłosiła profesor dr hab. n. med. Anna Latos – Bieleńska z Zakładu Genetyki Medycznej UMP na temat: „Co się kryje w naszych genach, czyli dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy?”. Pani profesor przedstawiła uczniom informacje na temat tego, czym są geny ludzkie, jak zbudowany jest nasz łańcuch DNA oraz na czym polega dziedziczenie. Na zakończenie scharakteryzowano najpopularniejsze choroby genetyczne oraz szukano odpowiedzi na pytanie, czy można wpłynąć działanie naszych genów? To było naprawdę wartościowe spotkanie!