movies1167319_1920.jpg
https://pixabay.com/ 27707

Już od końca XIX wieku wzbudzają nasz podziw i grają na naszych emocjach. Mają miliony fanów na całym świecie. Kto je wymyślił? Jak na nas wpływają? Dlaczego tak je uwielbiamy?

Historia kina

Historia uwielbianego przez nas kina sięga 1895 roku, kiedy odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy. Za twórców kina uważani są bracia Auguste i Louis Lumiere, którzy skonstruowali kinematograf. 28 grudnia 1895 roku zorganizowali pierwszy pokaz filmowy. Datę tę uznaje się za początek kina. Z początku uważano, że film nie ma przyszłości i jest tylko chwilową fascynacją ludzi ruchomymi obrazami i złudzeniami optycznymi. Szybko zostały jednak spopularyzowane, a rozwinięcie się konkurencyjnych wytwórni filmowych, spowodowało przeniesienie większości produkcji do Kalifornii (Hollywood).

Początki

Wśród pierwszych filmów braci Lumiere znalazły się dokumentalne takie, jak ,,Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie” czy ,Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Były to kilkuminutowe pokazy czarno-białych produkcji nieposiadających ścieżki dźwiękowej. Podczas pierwszych seansów publiczność nie rozumiała działania sztuki iluzji optycznej i na pokazach takich, jak ,,Wjazd pociągu na stację w La Ciotat” ludzie z okrzykami przerażenia wybiegali z sali lub chowali się za fotelami. Ich lęk był spowodowany obawą przed śmiercią pod pędzącym pociągiem. Na początku lat dwudziestych XX wieku udało się po raz pierwszy zapisać dźwięk na taśmie. Dzięki temu zaczęto produkować filmy dźwiękowe. Ruchomy obraz wraz ze słowem mówionym był spektakularnym przełomem w historii kina. Pierwszym filmem posiadającym ścieżkę filmową był ,,Śpiewak jazzbandu”. W latach osiemdziesiątych XX wieku wprowadzono mechaniczne kolorowanie filmów czarno-białych, nie tylko do kin, ale także do emisji telewizyjnych, które w późniejszych latach zaczęły dominować jako nośniki filmów. Obecnie najbardziej popularne jest oglądanie filmów w Internecie.

Wpływ kina na ludzi

Już od początku istnienia sztuka filmowa budziła w ludziach skrajne emocje. Od strachu podczas pierwszych seansów filmowych takich, jak ,,Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”, po fascynację i zaciekawienie w później powstających westernach, na których pokazach spotykali się widzowie lubiący odczuwać dreszczyk emocji. Wielu zwolenników mają także melodramaty. Ten gatunek filmu ma za zadanie doprowadzić widza do łez i wywołać u niego refleksyjne myśli. Swoich fanów mają horrory, kryminały i science-fiction. One wszystkie mają na celu rozwijanie i kształtowanie sposobu myślenia człowieka, a także dostarczenia mu rozrywki.

Dlaczego więc tak bardzo lubimy kino? Duży wpływ ma nasze przyzwyczajenie. Od małego oglądaliśmy produkcje np. Walta Disney’a, w których głównym wątkiem jest walka dobra ze złem. Nawet po wielu latach, nie zwracając uwagi na nasz wiek, lubimy wrócić do czasów naszego dzieciństwa poprzez filmy animowane z tamtych czasów. W późniejszych okresach życia sięgamy po różne gatunki filmowe, które powodują u nas wyżej wspomniane emocje. Dzięki nim uczymy się lepiej wyrażać uczucia i myśli. Pomagają nam także zrozumieć drugiego człowieka i jego uczucia.

Kino i filmy od początku istnienia nas zachwycają. Doprowadziły już nie raz do śmiechu czy płaczu. Zdecydowana większość ludzi lubi rzeczy, które mają na nich wpływ. To dlatego kino zawsze miało, ma i będzie miało wielu zwolenników.