guineapig1312835_960_720.jpg
https://pixabay.com/ Alexas_Fotos

W mediach ciągle nagłaśniany jest temat schronisk dla zwierząt, gdzie psy i koty mogą dostać szansę na lepsze życie, będąc zaadoptowanym przez nowego właściciela. Ludzi wrażliwych na cierpienie tych małych istot jest coraz więcej, przez co częściej spotykane jest korzystanie z takiej formy przygarniania zwierzaka. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że nabycie innych maleńkich pieszczochów jest możliwe nie tylko za pośrednictwem sklepu zoologicznego?

Kiedy decydujemy się na kupno nowego czworonożnego domownika, w pierwszej kolejności zaglądamy właśnie do sklepu zoologicznego, wiedząc, że właśnie tam znajdziemy wymarzonego… gryzonia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją organizacje zajmujące się adopcją również takich zwierzątek.

Jako przykład można podać Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim ze stroną internetową swinkimorskie.eu/SPSM/.  Świnki, które są porzucane, a ktoś je odnalazł lub oddał, trafiają właśnie do nich. Ludzie zgłaszają się z propozycją, by zostać Domem Tymczasowym – właśnie tam dostają się te zwierzątka do czasu adopcji, a ich opiekunowie działają jako wolontariusze. Jednak mimo iż nie dostają za to pieniędzy, muszą pogodzić życie prywatne i pracę z wolontariatem, jest wielu miłośników zwierząt, którzy decydują się pomóc.

Jeśli widzimy, że jakaś świnka morska nie ma dobrych warunków do życia (tak, nawet w niektórych sklepach zoologicznych są mocno zaniedbywane), a chcemy to zgłosić, sprawę przekazujemy właśnie tej organizacji, ponieważ zajmuje się ona również ratowaniem tych małych istotek w sytuacji zagrożenia ich życia lub zdrowia.
Świnkę morską można zaadoptować internetowo, czyli opiekując się nią na odległość – Tymczasowi Opiekunowie często muszą korzystać z własnych środków materialnych, a wybierając świnkę i wpłacając dla niej drobne kwoty, wiesz, że niczego jej nie zabraknie.

Jak w każdym schronisku, tak i tutaj, proces adopcyjny ma swoje warunki i zasady. Świnki w ogłoszeniach są opisane ze szczegółami, byś mógł wiedzieć wszystko przed podjęciem adopcji. Stan zdrowia, wiek, co lubi, czego potrzebuje oraz zdjęcie. Po wybraniu szczęśliwca kontaktujesz się z osobą, która jest w tej chwili jego Opiekunem.  By mieć pewność, że pieszczoch nie trafi w złe ręce, jest przeprowadzana wizyta przedadopcyjna, kiedy wolontariusz upewnia się, że kandydat na właściciela ma wystarczającą wiedzę na temat opieki i widzi, że zapewni odpowiednie warunki dla podopiecznego. Decyzję o zgodzie na przeprowadzenie adopcji osoba zainteresowana otrzymuje w ciągu najbliższych dni. Zostanie już tylko kwestia omówienia transportu (jeśli jest duża odległość, transport odbywa się dzięki ludziom dobrej woli, z ogłoszeń, z innych stowarzyszeń, dlatego na nowego przyjaciela czasem trzeba poczekać trochę dłużej), podpisanie umowy adopcyjnej, która zawiera Twoją zgodę na opiekę i dostarczenie maluchowi odpowiednich warunków i możesz cieszyć się z nowego członka rodziny.

Nie ograniczajmy się tylko do sklepu zoologicznego, dlatego, że jest „na miejscu”. Został opisany przypadek świnek morskich, jednak wystarczy umieć szukać – na stronie SPŚM możemy przeczytać, że współpracują z nimi organizacje zajmujące się królikami, czy nawet szynszylami.  Adopcja nie jest dla każdego, bo trzeba być osobą, która jest na nią przygotowana, jednak możliwe, że wiele osób jej nie dokonuje właśnie przez nieświadomość istnienia takich schronisk.