FacebooklogoPSD.jpeg

( z j.ang.) face-twarz, book-książka

Serwis społeczny powstał 4 lutego w 2004 roku. W dzisiejszych czasach zapewne każdy słyszał o Facebooku. Jest to portal społecznościowy, bardzo popularny wśród młodzieży, ale i dorosłych.

Każdy użytkownik ma możliwość tworzenia sieci oraz grup. Na tym portalu można także: korzystać z aplikacji, dzielić się wiadomościami oraz zdjęciami. W ten sposób dowiadujemy się co słychać u naszych znajomych. Portal ułatwia nam komunikację z innymi. Dzięki niemu możemy odnowić stare przyjaźnie. Można również nawiązywać nowe znajomości z innego miasta, bądź kraju. Zamieszczane zdjęcia możemy komentować oraz lajkować. Lajk to znaczy lubię to. Zazwyczaj klikamy go, gdy nam się coś podoba. Przychodzą nam powiadomienia w górnym, prawym rogu, gdy koś coś polubi, bądź skomentuje. Na Facebooku możemy publicznie dzielić się ze znajomymi ważnymi dla na wydarzeniami z życia. Na tym portalu dużą role odgrywa strona główna. Zjeżdżając w dół, wyświetlają się posty naszych znajomych oraz polubionych stron. Występują również fanpage, czyli strony poświęcone naszym idolom. Lajkując taką stronę jesteśmy na bieżąco z życie osoby publicznej. Mamy również możliwość grania z przyjaciółmi w różne gry. Tak oto niewielkim nakładem sił możemy zyskać niesamowite podsumowanie historii, którą sami piszemy każdego dnia. Warto posiadać konto na Facebooku, ponieważ możemy dzielić się swoimi wspomnieniami z innymi.

JAK MĄDRZE WYKORZYSTYWAĆ FACEBOOKA?

Potwierdzaj zaproszenia tylko od osób, których znasz.

Subskrybuj strony, z których możesz się czegoś nauczyć.

Zachowuj się kulturalnie w sieci oraz nikogo nie obrażaj.

Staraj się nie publikować wstydliwych zdjęć oraz postów.

Przestrzegaj praw autorskich.

Nie zapominaj się wylogowywać.

Każdy, kto posiada stronę na Facebooku. pragnie, aby była czytana przez innych. Dlatego najpierw należy sporządzić plan, którego będziesz pilnie przestrzegać. Taki plan powinien zawierać informacje materiałów, które będziesz publikować. Częstotliwość pisania postów. Koniecznie trzeba pamiętać o odbiorcach, którzy będą regularnie czytać Twoje wpisy. Ważne są również postawione cele, dotyczące ilości fanów. Następnie należy zaczerpnąć inspiracje z podobnych stron, które już istnieją oraz brać przykład z najlepszych. Należy pamiętać, aby być kreatywnym i nikogo nie kopiować. Myśl z perspektywy fana jest bardzo potrzebna. Należy zastanowić się, jakie reakcje wywoła opublikowany materiał.

Facebook ma dużo zalet, jednak wszystko z umiarem. Młodzież dosyć często popada w uzależnienie. Nie mogąc oderwać się od ekranu oraz tracąc poczucie czasu. Na tym serwisie znajdują się nasze dane osobiste oraz kontaktowe, więc należy pamiętać o bezpieczeństwie oraz rozsądnym korzystaniu. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, kto siedzi po drugiej stronie komputera.