1.jpg

18 lutego w klasie Ib odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie, poświęcone dinozaurom, przeprowadzone przez Teodora z klasy Vb.

Nasz uczeń znany jest w szkole ze swojego zamiłowania do tych prehistorycznych zwierząt, a jego wiedza na ten temat jest imponująca. Zajęcia tradycyjnie poprzedziło przygotowanie krótkiej prezentacji przez panią Brygidę Kovacs (organizatorkę spotkania), w której znalazły się wybrane wspólnie z Teodorem zdjęcia i hasła tematów, kolejno szerzej przez niego omawiane podczas spotkania. Dzieci dowiedziały się, kiedy dinozaury żyły i w jakim środowisku (woda, ląd), ile według obecnych danych było ich gatunków, czym się charakteryzowały, jak były zbudowane, jak się poruszały, czym się żywiły, dlaczego wyginęły oraz  kim jest paleontolog (naukowiec zajmujący się badaniem skamieniałych pozostałości dinozaurów). Następnie Teodor szczegółowo scharakteryzował pięć wybranych dinozaurów: Barionyxa, Gigantoraptora, Mozazaura, Pterodaktyla i Tyranozaura. Barionyx oznaczający z łaciny – „ciężki pazur”, z uwagi na długi, śmiercionośny pazur w krótszej i mniej umięśnionej od dolnej, kończynie górnej (mierzący 35 cm), który prawdopodobnie służył mu do połowu ryb.  Gigantoraptor – jeden z gatunków ogromnych, blisko spokrewnionych z ptakami nielatającymi dinozaurów, przypominający trochę skrzyżowanie obecnie żyjącego pawia i strusia, z papuzim dziobem. Mozazaur – drapieżca żyjący w wodzie, który miał ogromną paszczę pełną ostrych zębów, a jego przysmakiem były rekiny. Pterodaktyl był ogromnym latającym dinozaurem, którego skrzydła były duże jak autobus szkolny (mogły mieć 10 metrów długości), miał też długą szyję i silny, ogromny dziób, którym łapał ofiary. Tyranozaur był jednym z największych i najgroźniejszych gatunków dinozaurów mięsożernych, a jego paszcza i zęby budziły grozę. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, ponieważ Teodor, oprócz tego, że wykazywał się dużą wiedzą, to jeszcze opowiadał barwnie i  ciekawie i wszyscy uczestnicy spotkania mogli na chwilę w wyobraźni przenieść się w czasy, kiedy na Ziemi królowały dinozaury.

W drugiej części zajęć Teodor pokazywał kolejne kroki lepienia z plasteliny Barionyxa i każde dziecko, według tych wskazówek, ulepiło swojego dinozaura, którego mogło zabrać do domu na pamiątkę.

Spotkanie to było bardzo ciekawe i pouczające, a jego uczestnicy na zakończenie podziękowali prowadzącemu gromkimi, zasłużonymi brawami.

Brygida Kovacs