„Pamiętaj, że kiedy potrzebujesz pomocnej dłoni – jest ona na końcu twojego ramienia. Gdy jesteś starszy, pamiętaj, że masz drugą dłoń: pierwsza jest po to, aby pomagać sobie, druga, żeby pomagać innym” – mówiła Audrey Hepburn. Jest znana jako aktorka i najbardziej elegancka kobieta na świecie. Jednak jakie okoliczności ukształtowały jej życie i jak je spożytkowała? Ta ikona mody to także działaczka humanitarna, ciepła, otwarta, zarażająca wszystkich swoim optymizmem. Kobieta, która miała trudne dzieciństwo, zmagała się z przeciwnościami losu i nie dała się im zwyciężyć.
Już będąc niemowlakiem, zachorowała i została uratowana przez swoją matkę, która była przeświadczona, że jej córka dokona czegoś wielkiego. Audrey pochodząca z Holandii jako mała dziewczynka została posłana do prywatnej szkoły w Anglii. Poznała tam swoje hobby, uczęszczała na balet. Później rozpoczęła się wojna. Ojciec dziewczynki włączył się do grupy zwolenników nazistów, zostawiając córkę i żonę. Audrey wróciła do matki, do Holandii, tam miała być bezpieczna, lecz tak się nie stało. Zastał ją tam konflikt zbrojny. Po wojnie skrajnie niedożywiona i wycieńczona dziewczyna, otrzymała pomoc, tak jak inne dzieci w Holandii od UNICEF i Czerwonego Krzyża. Po wojnie pragnęła powrócić do baletu i tak zrobiła.
Niestety okupacja odbiła piętno na Audrey. Poprzez załamanie zdrowotne, żółtaczkę i astmę jej organizm był wyniszczony i nie miała warunków do bycia baletnicą. Nie poddała się jednak i wyjechała do Londynu, gdzie spróbowała sił na scenie, jako tancerka. Jej świeżość i niewinność, spowodowały, że ludzie ją pokochali. Otrzymała pierwszą rolę w filmie, następnie w teatrze. W 1954 odebrała pierwszego Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. Dostała jeszcze mnóstwo kultowych nagród. Wystąpiła między innymi w takich filmach jak: „Rzymskie wakacje”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Powrót Robin Hooda”. Zaczęła wyznaczać nowe trendy w modzie. Była szczupła, miała wąskie biodra i płaski biust, różniła się od innych, lecz właśnie tym wyglądem, zapoczątkowała nowy styl. Dwukrotnie wyszła za mąż, miała dwóch synów: Seana i Luca. Po nakręceniu ostatniego filmu poświęciła się dzieciom.
Mimo swoich sukcesów nigdy nie zapomniała o doświadczeniach z dzieciństwa. O głodzie i o tym, kto jej pomógł w trudnym czasie. Audrey Hepburn w 1989 roku została oficjalnie mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Oddała swoją pomoc cierpiącym dzieciom z biednych krajów, podróżowała do nich. Zbierała fundusze na ich ratowanie na całym świecie, nagłaśniała ich sprawę, udzielając nawet po piętnaście wywiadów dziennie. Odwzajemniła pomoc, jaką inni kiedyś jej dali. Mając 63 lata zmarła na raka.
Aktorka, działaczka humanitarna, kobieta wyjątkowa, otwarta na potrzeby innych, ikona stylu. Jest wzorem do naśladowania. Mimo trudnych przeżyć, chorób, niepowodzeń, była kobietą o otwartym sercu, nie bała się pomagać innym. Zwróciła dobro, jakie kiedyś jej przekazano i zrobiła to ze zdwojoną siłą.
Komentarze ( )