P11805161.jpg

Wszesnoszkolni ratownicy – pierwsza pomoc przedmedyczna.

15 maja 2018 r. uczniowie klas drugich naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanych przez pracowników Urzędu Miasta z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Dzieci przypomniały sobie i utrwaliły numery telefonów alarmowych oraz najważniejsze wiadomości, jakie należy przekazać dyspozytorowi podczas informowania o zaistniałym zagrożeniu zdrowia lub życia. W dalszej części spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia, np.: skaleczenia, złamania, krwotoku, oparzenia, czy utraty przytomności.

Po pogadance nadszedł czas na działania praktyczne. Na klasowym dywanie pojawił się “fantom” i każdy uczestnik spotkania miał okazję wziąć udział w symulowanej akcji ratunkowej. Uczniowie, pamiętając o własnym bezpieczeństwie, dokonali oceny zastanej sytuacji, ocenili, czy poszkodowany oddycha oraz przeszli do próby resuscytacji krążeniowo – oddechowej. To dla wielu okazało się nie lada wyzwaniem.

Była to doskonała lekcja, która może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Mamy nadzieję, że podobne spotkanie uda się zorganizować za rok.