Jakie elementy są potrzebne, żeby powstał utwór muzyczny? Czy kompozytorzy, tworząc swe dzieła, korzystają z jakichś wzorów?
9 października uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu odbyli niezwykłą podróż przez świat dźwięków zaproponowaną przez Fundację Fabryka Sztuki. Żeby móc w niej uczestniczyć, udaliśmy się do ODK „Bajka” na Wichrowym Wzgórzu.
O kulturze można mówić różnymi językami, twórcy programu „Wzór na utwór” proponują język uniwersalny, czyli muzykę, prezentacje multimedialne oraz słowo mówione. Podczas prezentacji mogliśmy uświadomić sobie, jak często muzyka klasyczna jest obecna we współczesnym świecie. Dowiedzieliśmy się, jak ważny jest rytm w komponowaniu utworów zarówno w baroku, jak i współcześnie, co ma wspólnego Bolero Ravela i techno, czym są melodia, tonika i harmonia. Dlaczego jeden utwór trafia na pierwsze miejsce listy przebojów, a inny nie? (Czy wiecie, że aby stworzyć przebój, melodia powinna pojawić się w 6 sekundzie?)
Poznaliśmy niezwykły instrument didgeridoo, niezwykłe formy muzyczne z Kenii, Mongolii, Indii, a także dowiedzieliśmy się, do czego doprowadziły primadonny w Teatrze Haendla. Wszystkie te ciekawe informacje były przeplecione muzyką graną na żywo przez znakomitych instrumentalistów. Mogliśmy wysłuchać Eine Kleine Nachtmusik Mozarta, a także Time to say Goodbye wykonanych przez śpiewaczkę operową, mogącą się poszczycić pięknym mezzosopranem koloraturowym.
Spotkanie przygotowane było na wysokim poziomie i choć niełatwo jest zachęcić młodzież do słuchania klasyki, forma zaproponowana przez twórców zdała egzamin. Uczniowie z uwagą słuchali zarówno komentarzy, prezentacji, jak i muzyki.