nauka.jpg

Często jest tak, że uczymy się do kartkówki lub sprawdzianu, ale ciągle nie pamiętamy wielu rzeczy. W tym artykule chciałabym przedstawić kilka efektywnych sposobów na naukę.

Na sam początek ważne jest dobre nastawienie:

Potrzebna jest motywacja – warto pomyśleć o tym, jak się będziemy czuli, gdy dobrze napiszemy np. ten sprawdzian, na który się uczymy.

Trzeba się też skoncentrować – przygotować sobie miejsce pracy, wyłączyć urządzenia elektroniczne, wyznaczyć sobie określony czas na naukę.

Jak szybko nauczyć się na sprawdzian:

Przede wszystkim nie uczyć się na ostatnią chwilę. Nasz mózg zapamiętuje więcej, jeśli uczy się częściej i krócej, niż gdy robi się to przez wiele godzin, zwłaszcza przed sprawdzianem.

Dobrze też jest się uczyć poszczególnych pytań 15-20 minut i potem robić sobie krótkie przerwy.

Naukowcy są zdania, że ludzki mózg szybciej się nudzi, gdy długo zajmuje się jednym tematem. Dlatego podczas przerw w uczeniu się warto powtórzyć sobie jeszcze materiał, np. zadania z matematyki.

Gdy zaczynamy się znowu uczyć, można sobie powtórzyć to, czego się nauczyliśmy przed przerwą.

Można też tworzyć mapy myśli, czyli napisać jedno kluczowe słowo na środku kartki i dopisywać do niego kolejne skojarzenia, zaznaczać je kolorami, pisać w różnych wielkościach itd.

Łatwiej też się zapamiętuje, jeśli co jakiś czas robi się kilkuminutowe powtórki.

Metod szybkiej nauki jest bardzo dużo. W tym artykule przedstawiłam kilka z nich. Mam nadzieję, że pomoże wam to w szybszej, niż dotąd, nauce.