24135417_782776491907002_1427282359_n.jpg
ze zbiorów 4. Rozborskiej Drużyny Harcerzy Karacena

W wyobrażeniu wielu ludzi, kiedy pomyślą o harcerzach lub ich zobaczą, od razy rysuje się obraz grupki chłopców ubranych w mundury, zielone spodenki. Najczęściej harcerze w myślach ludzi sytuowani są w lesie lub podczas warty honorowej przy okazji świąt narodowych. Czy to na pewno prawdziwy obraz? Czy tylko stereotyp?

Mundur – nie tylko od święta

Zarówno harcerki, jak i harcerze, wielu polskich organizacji harcerskich wyróżniają się najbardziej widoczną cechą. Oczywiście jest nią umundurowanie, noszone nie tylko od święta, ale i na codzienne zbiórki. Często harcerzy postrzega się jako “trzeciomajowych  przebierańców”, którzy zakładają mundury tylko i wyłącznie po to, aby wyodrębnić się spośród szarego tłumu. Takie postrzeganie sprawy umundurowania jest najczęściej spowodowanie  brakiem wiedzy na temat  harcerskich tradycji przywiązania do munduru i jego poszanowania. Mundur każdej harcerki i każdego harcerza nie jest tylko kawałkiem materiału ładnie obszytym i przyozdobionym  sprawnościami. Jego krój i zasady użytkowania są ściśle określone w Regulaminach Mundurowych sformułowanych przez poszczególne organizacje.  Na  mundurze polskiej harcerki i polskiego harcerza ujrzymy krzyż harcerski, który nie jest tylko kolejną odznaką przyczepioną  do munduru.

Krzyż Harcerski – „Mam szczerą wolę…”

Krzyż harcerski jest oznaką tego, że harcerka lub harcerz ukończyli  już swoją próbę na pierwszy stopień harcerski i złożyli przyrzeczenie harcerskie. Krzyż harcerski został zaprojektowany przez ks. Kazimierza Lutosławskiego w roku 1912 i do dziś, choć po przekształceniach, widnieje na nim rycerskie pozdrowienie „Czuwaj”. Jest on stylizowany na podobieństwo orderu Virtuti Militari, wieńce okalające jego ramiona to dąb i wawrzyn symbolizujące siłę i zwycięstwo, a promienie biegnące od lilijki zamkniętej w okręgu w środku krzyża  oznaczają promieniowanie dobrem na całe swoje otoczenie.

Umundurowanie – w użytku codziennym

Codziennie setki harcerek i harcerzy wybierają się na zbiórki, biwaki, rajdy i zloty. Ubierają mundur, który jest integralną częścią wychowania harcerskiego i tradycji. Harcerstwo uczy zarówno jego poprawnego użytkowania, jak i  poszanowania – nie tylko od święta. Bez względu na to, czy za oknem pada deszcz czy świeci słońce, harcerki i harcerze wiedzą, że noszenie munduru to wyróżnienie i zaszczyt niezależnie od tego, czy noszony jest podczas świąt narodowych, czy podczas leśnej zbiórki.