Jak w ubiegłym roku, nasza szkoła wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Międzykulturowym, który odbył się 16 grudnia 2015 roku. Całe to przedsięwzięcie miało miejsce w Internecie, a uczestniczyły w nim szkoły z całej Polski.Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna „GimBuzie” pod okiem pani Wioletty Rafałowicz w składzie: Ola Jelińska, Wiktoria Jelińska, Jagoda Szymczyk, Emilia Smagło, Izabella Cholewińska oraz Mateusz Lendzion. Pracowaliśmy w czytelni szkolnej, korzystaliśmy z komputerów szkolnych, prywatnych i telefonów komórkowych z dostępem do Internetu.
Jak w ubiegłym roku nasza szkoła wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu Międzykulturowym, który odbył się 16 grudnia 2015 roku. Całe to przedsięwzięcie miało miejsce w Internecie, a uczestniczyły w nim szkoły z całej Polski. Na tej stronie : festiwal.ceo.org.pl/wirtualny-festiwal-międzykulturowy publikowane były zadania które trzeba było wykonać. Ponadto dużo działo się na stronie wydarzenia na Facebooku (www.facebook.com/events/964397316952534/), uczestnicy mogli publikować tam zdjęcia swojej drużyny, kierować pozdrowienia do innych uczniów oraz przedstawiać swoje rozwiązania zadań.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna „GimBuzie” pod okiem pani Wioletty Rafałowicz w składzie: Ola Jelińska, Wiktoria Jelińska, Jagoda Szymczyk, Emilia Smagło, Izabella Cholewińska oraz Mateusz Lendzion. Pracowaliśmy w czytelni szkolnej, korzystaliśmy z komputerów szkolnych, prywatnych i telefonów komórkowych z dostępem do Internetu.
Wszystko rozpoczęło się o godzinie 10:00 – wtedy dostaliśmy polecenie, by wejść na Facebooka i na stronę wydarzenia wysłać grupowe zdjęcie. Łącznie do wykonania było 7 zadań, które pojawiały się od godziny 10:05 co 20 minut. Na początku zostało przedstawione zadanie dodatkowe:
festiwal.ceo.org.pl/wfm-zadanie-0-dodatkowe . A oto nasze wykonanie : animoto.com/play/Z7Rjpe0JpiYWMkqVEx3jKQ .
Ułożyliśmy naszą własna zwrotkę do „Ody do radości”, a zagraliśmy na instrumentach ze szkoły. Mieliśmy czas, aż do zakończenia festiwalu.
Pierwszym zadaniem była wielokulturowa mapa Polski (festiwal.ceo.org.pl/wfm-zadanie-1-wielokulturowa-mapa-polski ).
Kolejne przedstawiało filmik i fakty o migracjach Polaków. Mieliśmy dopasować rodzaje migracji do odpowiednich pól. festiwal.ceo.org.pl/wfm-zadanie-2-migracje-polaków
Trzecim zadaniem było utworzenie grafiki dotyczącej międzykulturowości. Zostały podane przykładowe programy, które mogły to umożliwić, m.in. canva.com, piktochart.com. Wykonaną grafikę należało umieścić na Facebooku. Nagrodę specjalną mogli otrzymać uczestnicy, którzy do godziny 12:00 następnego dnia uzyskali największą liczbę polubień. Nasz plakat wykonał Mateusz Lendzion, niestety nie udało nam się zdobyć wyróżnienia. Zebraliśmy 111 lajków, dzięki udostępnianiu i promowaniu naszej pracy wsród kolegów i koleżanek. A oto nasze dzieło: www.facebook.com/photo.php?fbid=899303466814090&set=gm.970593152999617&type=3&theater .
Jako kolejne zadanie mieliśmy obejrzeć film, a na jego podstawie odpowiedzieć na jedno pytanie. festiwal.ceo.org.pl/wfm-zadanie-4-narracje-migrantów .
O 11:45 pojawiło się zadanie numer 5. Polegało rownież na obejrzeniu filmu, a następnie na odpowiedzeniu, tym razem, na kilka pytań. festiwal.ceo.org.pl/wfm-zadanie-5-integracja-w-polsce
W zadaniu 6 trzeba było rozwiązać krotki quiz. Dotyczył on zwyczajów z innych krajów oraz tego co one mogą oznaczać. festiwal.ceo.org.pl/wfm-zadanie-6-tłumacz-międzykulturowy
Ostatnim zadaniem było dopasowanie nazw państw, z których pochodzą emigranci mieszkający w Polsce do ich konturów. festiwal.ceo.org.pl/wfa-zadanie-7-migracje Nasza drużyna jako pierwsza wysłała prawidłowe rozwiazanie i zostaliśmy za to wyróżnieni.
O godzinie 13:15 miało nastąpić podsumowanie festiwalu festiwal.ceo.org.pl/podsumowanie-wirtualnego-festiwalu-międzykulturowego . Do tej godziny nagrywaliśmy piosenkę i tworzyliśmy do niej filmik ze zdjęciami. Na koniec odbyło się losowanie nagród i wyróżnienie zwycięskich nagrań. Nie udało nam się nic wygrać, ale miło spędziliśmy czas na tak genialnej „zabawie”.
Uważam, że takie festiwale to super sprawa. Uczyliśmy się współpracy, kreatywności, zgrania, ale także mieliśmy okazje wykazać się swoją tolerancją, wiedzą oraz wspólnie działać przeciw dyskryminacji. Szkoda, że jako trzecioklasistka nie będę miała już okazji reprezentować naszej szkoły w takim wydarzeniu.