Kinga.jpg

Rozmawiam z geodetą. Moim młodym, ambitnym wujkiem, który małymi krokami dążył do wyznaczonego sobie celu. Mając 30 lat, opowiada o recepcie na swój własny sukces. Przedstawiam Wam Mateusza Czajkę.

Czy idąc do technikum o profilu geodezyjnym, byłeś przekonany w 100%, że jest to zawód, który będziesz chętnie wykonywał?

W tak młodym wieku trudno było być do końca przekonanym, czy ten, a nie inny, kierunek będzie odpowiednim dla mnie i czy zawód geodety będzie sprawiał mi przyjemność w przyszłości.

Wspierał Cię ktoś w tym wyborze? Czy może najbliżsi widzieli Cię w innym zawodzie?

Zaczęło się od przeglądania ulotek z różnych szkół i analizowania oferty, a także rynku pracy. Rodzina zawsze mnie wspierała, a w szczególności rodzeństwo.

Wyobrażasz sobie siebie w innym zawodzie?

Nie. Myślę, że odnalazłem się w geodezji. Jest to zawód, który sprawia mi przyjemność i daje satysfakcję.

Jesteś po studiach wyższych. Czy łatwo było znaleźć pracę?

Udało mi się dostać na staż w prywatnej firmie zaraz po ukończeniu technikum. Czyli można powiedzieć, że los się do mnie uśmiechnął.

Pracujesz w firmie, a także powoli na własną rękę. Jak radzisz sobie z tak dużym zakresem obowiązków?

Jest trudno. Można powiedzieć, że to praca na dwóch etatach. Często zdarza się, że jestem zmuszony zrezygnować z przyjemności na rzecz obowiązków. Niekiedy muszę “zarwać” noc, aby dokończyć zlecenia, wywiązać się z terminów, które są bardzo restrykcyjne.

Ostatnio było duże zapotrzebowanie na rynku pracy na geodetów. Czy trudno było „przebić się”?

Po ukończeniu technikum zarejestrowałem się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny i w niedługim czasie otrzymałem ofertę od pracodawcy. Tak zaczęła się moja przygoda z geodezja. Można powiedzieć, że praca sama mnie znalazła, ale wiem, że moi koledzy po fachu nie mieli tyle szczęścia w poszukiwaniu, zajęło im to trochę czasu.

Na czym w praktyce polega zawód geodety?

Trudno jest odpowiedzieć w kilku zdaniach, na czym polega praca geodety. W skrócie polega ona na wykonywaniu określonych pomiarów w terenie oraz aktualizacji baz danych.

Jesteś zadowolony ze swojej pracy?

Myślę, że tak. Praca geodety jest bardzo wymagająca, ale daje dużo satysfakcji. Lubię pracować w terenie, a także przed komputerem, to sprawia, że moja praca jest różnorodna.

Uważasz, że osiągnąłeś swój sukces zawodowy?

Jak zarobię pierwszy milion to będzie można powiedzieć, że odniosłem sukces, a tak na poważnie uważam, że moim sukcesem jest to, że udało mi się założyć własną firmę, która zdobywa coraz większe uznanie na rynku. Dla mnie sukcesem jest zadowolenie klienta.

Dziękuję za rozmowę!