Co to jest? Gdzie się odbywa? O co w tym chodzi? W tym artykule nieco wyjaśnię. Jak nazwa wskazuje, “fashion week” to tydzień mody. Jest najważniejszym wydarzeniem branży modowej i ludzi z nią związanych. Odbywa się dwa razy w roku, w okresie od września do listopada oraz od stycznia do marca.
Projektanci podczas tygodni mody w porze zimowej pokazują swoje kolekcje na sezon jesień/zima, natomiast w okresie jesiennym na sezon wiosenno-letni. Najważniejsze pokazy odbywają się w Paryżu, Mediolanie, Nowym Jorku i Londynie.
Paryż – stolica mody, to tam odbywają się najważniejsze pokazy na świecie. Najbardziej znane i prestiżowe tamtejsze domy mody to: Chanel, Hermes, Yves Saint Laurent, Chloe, Louis Vuitton, Christian Dior i Celine. Pokazy w Mediolanie – odrobinę mniejsze rangą, są równie dostojne i poważane. Najważniejsi projektanci to: Gucci, Prada, Fendi, Dolce & Gabbana, Versace, Valentino. Nowojorski fashion week- to wiele nowości, niekonwencjonalne pomysły i projektanci ze świeżym spojrzeniem, należą do nich: Michael Kors, Marc Jacobs, Donna Karan New York (DKNY), Alexander Wang, Calvin Klein i wielu innych mniej znanych. Tydzień mody w Londynie to najmniejszy rangą z tych czterech, lecz mając tyle marek z całego świata, nadal jest modowym gigantem. Popularni projektanci to: Burberry, Paul Smith, Stella McCartney, Alexander McQueen.
Oprócz pokazów mody, wszystkie fashion weeki łączy jeszcze kilka istotnych rzeczy. Można podziwiać tak zwaną modę „street style”, to znaczy ubrania, w których przychodzą ludzie na pokazy, zazwyczaj są ekscentryczne i nietuzinkowe. Według mnie to piękny sposób wyrażania siebie. Inną rzeczą, która łączy tygodnie mody, są wszelakie eventy, które organizują domy mody. Niektóre są otwarte, co oznacza, że każdy może przyjść i pooglądać, zaś inne zamknięte, na nie trzeba mieć zaproszenie. Fashion weeki łączy również niesamowita panująca tam atmosfera.
Zjawisko fashion weeków to nietuzinkowe przedsięwzięcie. Można z niego wiele wynieść, lecz czasami moda posuwa się w złą stronę, myślę, że jest to spowodowane swoistą walką projektantów o miejsce w czołówce. Ekstremalnie chude modelki, niewygodne, wręcz niebezpieczne dla zdrowia, stroje, jak np. bardzo wysokie szpilki, czy kilkunastokilogramowe kreacje. Pokazy odbywają się w różnych „dziwnych” miejscach, które z pewnością pochłaniają wiele pieniędzy, a czasami mogą być dla odbiorców mało etyczne, bądź uderzać wyznawane przez kogoś wartości. Jednak jeśli udziałowi w fashion weekach towarzyszy dobry smak, dla entuzjastów mody mogą być czasem kreatywności i ciekawych przeżyć.
Komentarze ( )