1 listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Związanych jest z nim wiele polskich tradycji. A nieco wcześniej, 31 października wieczorem, niektórzy rozpoczynają kostiumową zabawę, zwaną Halloween.
Święto Zmarłych to dzień, w którym wspominamy naszych zmarłych bliskich. Co więcej, wiąże się to z mnóstwem tradycji i obrzędów.
Tradycje Dnia Święta Zmarłych
W tym dniu wszyscy przychodzą na cmentarze, zapalając znicze i modląc się za zmarłych. Obchodzą to święto również ludzie innego wyznania, bezwyznaniowcy i niewierzący. Święto Zmarłych jest dniem wolnym od pracy, więc korzystają z niego wszyscy, większość oczywiście aby dochować tradycji wspominania zmarłych.
W przeszłości wierzono, że żebracy siedzący przed kościołami i cmentarzami utrzymują kontakt z zaświatami i to właśnie ich proszono o modlitwę za zmarłych. W zamian dostawali oni specjalne wypiekane chlebki. Zgodnie z tradycją wypiekano ich tyle, ile było zmarłych w rodzinie.
Następnym obrzędem jest uroczystość dziadów, czyli biesiadowanie. Pochodzi ona jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Na grobach stawiano garnki z miodem i kaszą, jajka. Wylewano przez ramię wódkę lub kropiono nią groby. W ten sposób żywi biesiadowali ze zmarłymi.
Kolejnym zwyczajem jest palenie ognisk. Ogień to symbol modlitwy, pamięci i wdzięczności. Dawniej palono ogniska na rozdrożach dróg, wskazując zmarłym drogę oraz aby ochronić żywych przed wizytą demonów oraz duchów potępionych samobójców, topielców czy skazanych na śmierć morderców.
Dziś wszystkie obrzędy zastąpione są odwiedzaniem cmentarzy, nabożeństwami w kościołach oraz składaniem kwiatów, zniczy na groby zmarłych.