314950371_584238190369433_870655321944150635_n.jpg

Dnia 10 listopada br. z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel.
Przeprowadzono go w dwóch turach: o 8:30 dla klas 7-8 i o 9:15 dla klas 4- 6. Akademię zorganizowały klasy 5c i 5d wraz z wychowawczyniami: Kamilą Micek i Małgorzatą Nowak. Oczywiście prawie wszyscy uczniowie byli ubrani na galowo. Jest to ważne święto, więc trzeba o nim pamiętać ze względu na szacunek dla bohaterów, którzy walczyli za naszą wolność.

Na początku apelu zaśpiewaliśmy hymn Polski. Potem zobaczyliśmy występ uczniów, którzy zagrali dziennikarzy programu telewizyjnego: Polska i świat. Poinformowali w nim o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz wyświetlili slajdy związane z tym wydarzeniem.

Najciekawsze były fikcyjne wywiady reporterów przeprowadzone z mieszkańcami Krakowa i uczestnikami Marszu Niepodległości na temat tego, jak współcześnie można wyrażać patriotyzm. Jeden z przechodniów powiedział: Jesteśmy patriotami, jeśli dbamy o swój kraj, o środowisko, np. segregujemy odpady. Inny zaś dodał: A ja myślę, że ważne jest wypełnianie naszych obowiązków. Udział w wyborach, solidna praca, nauka…  To dało nam do myślenia.

Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenki patriotyczne, takie jak: My, pierwsza brygada,  Szara piechota i Przybyli ułani pod okienko. To był bardzo wzruszający moment.  Uczniowie klas młodszych śpiewali chętnie i z dużym zaangażowaniem. Teksty piosenek wyświetlano na dużym ekranie w formie karaoke.

Po apelu o godzinie 11:11 wszystkie klasy wyszły z sal i zaśpiewały po raz drugi hymn, ponieważ jest to symboliczna godzina.

To był nasz pierwszy od pandemii apel zorganizowany w holu szkoły. Przez cały okres stosowania obostrzeń chroniących przed covid – 19 akademie były nagrywane przez klasy i pokazywane na ekranach podczas godzin wychowawczych.  To było trochę smutne doświadczenie, bo byliśmy rozdzieleni. Bardzo się cieszymy, że znowu możemy razem, całą społecznością szkolną, obchodzić ważne uroczystości.