Patryk.png
materiały wydawcy

„Don’t Starve” to gra 2D, sandbox z elementami przetrwania, której celem jest przeżycie w trudnym i niedostępnym świecie. Całość oparta jest na wyjątkowej, komiksowej grafice, która pod każdym względem dodaje jej uroku. Jest to niezależna produkcja kanadyjskiego studia Klei Entertainment.

W wyniku niepowodzeń życiowych, główny bohater, William Carter, kupuje bilet na pociąg do San Francisco. Po drodze jednak jego pociąg ulega wypadkowi, a on sam zostaje uznany za zaginionego. Po pewnym czasie jego brat otrzymuje list, w którym jest napisane, aby ten nie martwił się o niego oraz opisuje swoje niedawne znalezisko – rodzaj książki, która dała mu, jak sam pisze: „drogę do przerażająco nowych możliwości”, lecz nie odszyfrował w pełni języka, w jakim jest napisana. Musi to być na tyle niebezpieczna wiedza, że nie chce nic więcej pisać o niej, obawiając się, iż może to przyciągnąć niechcianą uwagę. William, kontynuując swą podróż, studiuje księgę, staje się coraz bardziej pewny siebie i przedstawia się jako magika „Maxwell Wspaniały, przywoływacz cieni”. W międzyczasie poszukuje on asystentki do swoich pokazów, osobą tą jest Charlie. Wraz z nią William przeprowadza swój pokaz magiczny i zdobywa ogromną publiczność, dzięki nowo nabytym umiejętnościom we władaniu cieniami. Lecz na jednym z pokazów sytuacja zmienia się o 180 stopni. On i jego asystentka są bowiem wessani do tajemniczej księgi, do nowego świata, świata Don’t Starve, wywołując przy tym trzęsienie ziemi, które zabija wiele osób. Następnie za pośrednictwem audycji radiowej, Maxwell, przekonuje 30. letniego mężczyznę, Wilsona Higgsbury’ego do stworzenia portalu. Ten zgadza się i przystępuje do pracy, ponieważ jego wcześniejsze eksperymenty zawiodły go. Po zbudowaniu portalu nagle z podłogi wyrastają cieniste ręce, które porywają go do świata Don’t Starve. Po przebudzeniu spotyka osobę, która uwięziła go w tym świecie, Maxwella.

Grę zaczynamy jako Wilson, uwieziony przez Maxwella naukowiec. Na starcie gracz nie posiada żadnych przedmiotów. Wszystko musi zdobyć sam, zważając na niebezpieczeństwa i utrudnienia, które czyhają na każdym kroku.

Przez pierwszych 10 dni zbieramy różne surowce, m.in. patyki oraz trawę, które są niezbędne do przetrwania (np. wytworzenia pochodni w nocy), a w międzyczasie szukamy terenu idealnego do osiedlenia się. Następne dni polegają na rozbudowaniu naszej bazy oraz przygotowaniu do zejścia do podziemi – krainy, gdzie możemy dostać odpowiedź, jak możemy wydostać się z owego wymiaru.

Warto również poświecić uwagę klimatycznemu soundtrackowi gry, skomponowanemu przez Vince de Vera, który jest ważnym elementem gry. Powolne melodie w grze mają na zadanie wzbudzić w graczu niepokój i lęk podczas wykonywania różnych czynności (np. samotne wyczekiwanie przy ognisku na nadejście następnego dnia, czy też walka z potworami).

Gra jak najbardziej warta jest wypróbowania „na własnej skórze” oraz polecenia jej przyjaciołom, zwłaszcza, że jest nadal rozwijana i ulepszana, dodawane są do niej różne zagadki i łamigłówki, które odkrywają dalsze losy bohaterów. Można zagrać w nią również ze znajomymi.